
Více o festivalu v rozhovoru s pořadatelem RNDr. Karlem Wolfem, který patří mezi přední cestovatele.
Jak probíhaly přípravy?
Přípravy probíhaly báječně. Dva nebo tři měsíce před začátkem festivalu obvolávám zajímavé cestovatele a dobrodruhy, kteří se vrátili z cest a mají poutavé reportáže. Potom vybírám ty nejatraktivnější reportáže a rozdělím je do velkého a malého sálu podle obsahu. Do velkého sálu dáváme hodně exotiku. V menším sále jsou prezentace začínajících cestovatelů, nebo evropské destinace či lahůdky, kam se třeba necestuje.
Odkud přišla myšlenka pořádání toho festivalu?
Nápad přišel ode mě před nějakými osmi lety. Když jsem přijel z expedice, nebo cesty ze zahraničí, promítal jsem své reportáže na veřejnosti a potom probíhaly různé diskuze. Lidé se zajímali, ptali se a ostatní cestovatelé mě zase zvali na svoje promítání. Za nějakou dobu počet pozvání přerostl, takže jsem se rozhodl, že si je pozvu do restaurace a udělám program na celý den. První byl program byl osmi cestovatelů v menším sálu na celý den a to sklidilo velký ohlas veřejnosti. A napadaly mě myšlenky, že si pronajmeme velký kulturní dům. V Praze to přerostlo až ve třídenní festivaly. Začali se mi ozývat kamarádi z Moravy, že by se mohl takovýto festival konat i v Ostravě, samozřejmě ne v tak velkém rozsahu jako v Praze, ale funguje to, lidé jsou nadšení a nám to přináší radost.
Co zajímavého kromě přednášek mohou diváci vidět?

Trhákem jsou doprovodné programy, indonéský tradiční tanec (Margapaty), který předvede moje žena Jana Wolfová, která tento tanec studovala rok a půl na Bali a také vystoupení devíti hudebníku ze Senegalu, kteří zde přijeli speciálně z Dakaru na čtyřdenní návštěvu České republiky a zařadili vystoupení do svého programu /Moustapha Sarra/. Bude to takový zlatý hřeb večera.
Co si mohou návštěvníci odnést?
Základní myšlenkou je seznámit se nejen s dalšími cestovateli, ale také místy, náboženskými svátky, přírodními lokalitami, kde je možné vyrazit na dovolenou, expedici, za cestou poznáním a dobrodružstvím. O mnoha místech se v časopise a novinách nepíše. A pokud píše, tak v tom není takový ten náboj toho nadšení pro cestování. Často jsem slýchával, že právě na festivalu KOLEM SVĚTA, vznikají plány a vize, kam vyrazit na dvouměsíční cestu. Pokud se zde sejde nějaká menší skupinka dvou, nebo tří lidí, tak se ty plány „upečou“ mnohem snadněji než doma u časopisu. Pokud vám letos tato akce unikla, určitě neváhejte příští rok. Na své si přijde každý, ať už jste cestovatel nebo posluchač.
Proč byste měli přijít na další ročník podle slov RNDr. Karla Wolfa?
Příští rok bude festival opět jednodenní a určitě stejně tak pestrý a kvalitní jako letos. Dáváme prostor také začínajícím cestovatelům, kteří by chtěli prezentovat svoje fotografie a zážitky. Lidé, kteří navštívili exotický kout světa, tak mají často potřebu předat tuto těžce nabitou zkušenost dál a právě tento festival je prostředím, kde se přenáší tato zkušenost na další cestovatele a posluchače.