Kasabian a Lou Reed, další taháky Bažant Pohody

 

KASABIAN

Když si v roce 1997 pětice kamarádů zahrála na oslavě osmnáctin jednoho z nich, Chrise Edwardse, nikdo z přítomných hostů ve Vipers Rugy Club určitě netušil, že právě viděli debutové vystoupení kapely, která bude o dekádu později označována za jednu z nejlepších rockových skupin Velké Británie. Kasabian, v současnosti hrající v sestavě – zpěvák Tom Meighan, kytarista Sergio Pizzorno, basák Chris Edwards a bubeník Ian Matthews, mají dnes na kontě čtyři studiové alba – Kasabian, Empire, West Rydes Pauper Lunatic Asylum a Velocipartor! Každá deska přišla s něčím novým a o každé se dá říct, že nasadila laťku výš.

Skladbu Club Foot z debutového alba věnovali Kasabian památce studenta Jana Palacha, který sa v roce 1969 upálil na protest proti okupaci tehdejšího Československa armádami Sovětského svazu a jeho spojenců.

Tento rok je kapela nominovaná hned na tři NME Awards v kategoriích Nejlepší britská skupina, Nejlepší koncertní skupina a Největší hudební moment roku za svůj silvestrovský koncert v londýnské O2 Aréně.

LOU REED

Lou Reed

Otevírací večer letošního ročníku Bažant pohody bude patřit jedné z největších postav hudební historie – Lou Reedovi. Americký muzikant, zakladatel kultovních The Velvet Underground, patří k uznávaným průkopníkům rockové hudby a bez přestávky funguje na scéně už od roku 1964. Společně s Lou Reedem vystoupí i legenda českého undergroundu The Plastic People of The Universe. „Večer na hlavnom pódiu bude venovaný Václavovi Havlovi. S Reedom boli priatelia, medzi Plastikmi bol niečo ako nehrajúci člen. Aj vďaka ľuďom ako Václav Havel môžu existovať slobodné festivaly ako je ten náš, sloboda nie je samozrejmosťou. Sme presvedčení, že toto spojenie bude jej parádnou oslavou a páčilo by sa aj Havlovi,“ říká Michal Kaščák, ředitel festivalu.

Reed a Havel uznávali jeden druhého a byli dobří přátelé. Poprvé se potkali až po Sametové revoluci, když v roce 1990 přišel Reed do Prahy udělat s Havlem rozhovor pro časopis Rolling Stone. „Prezident Havel byl pro mně hrdina ještě předtím, než jsem se s ním potkal. Obdivoval jsem ho jako spisovatele, i jako skutečného hrdinu, jaké tento svět potřebuje,“ vyjádřil se Lou Reed v minulosti. 

Bažant Pohoda 2012 se uskuteční 5., 6. a 7. července na trenčínském letišti.

Více informací najdete na stránce www.pohodafestival.sk.

TZ

Rate this post

Více z LaCultury...