Komiks pro Ukrajinu

Komiks pro Ukrajinu cover1.indd
Obálka knihy, Zdroj: crew.cz

Scott Dunbier, americký editor komiksů, se rozhodl, že vytvoří něco, čím by pomohl Ukrajině. Oslovil své přátele, scenáristy, výtvarníky a koloristy, z nichž s mnohými kdysi spolupracoval, a zeptal se jich, zda mají zájem se k jeho iniciativě připojit.

Odezva vyla obrovská – všichni osloveni se na projektu chtěli podílet. Tak se zrodil Komiks pro Ukrajinu, jehož českou verzi vydalo Nakladatelství CREW. Na webu nakladatele najdete také listovací ukázku. Všechny prostředky získané z tohoto projektu jsou určené na humanitární pomoc Ukrajině.

V knize najdete patnáct krátkých příběhů, které spojuje ústřední téma války. Některé z nich jsou zasazeny do originálních světů, které své tvůrce proslavily a které komiksoví fanoušci jistě znají. V dalších zas najdete odkazy na válku a jiné se odehrávají přímo na Ukrajině. Ty z konkrétních fantazijních světů si užijí zejména čtenáři, kteří tyto světy znají. Ti ostatní se v nich budou ztrácet, protože nepochopí fungování světa ani jeho zákonitosti, kvůli čemuž jim možná unikne i zamýšlená pointa.

Další příběhy však přinášejí přinášejí univerzální poselství srozumitelná pro všechny, a tak má kniha potenciál zaujmout i čtenáře, kteří se v komiksovém světě vůbec neorientují. Každý autor zvolil jiný styl vyprávění, díky čemuž kniha obsahuje rozmanitou sbírku příběhů, například příběhy bez jediného slova, kde všechno odvyprávějí ilustrace, ukrajinskou báseň doplněnou kresbami nebo zdánlivě pohádkové vyprávění o dobyvatelích, ze kterého nakonec nádech pohádky vymizí a zůstane jen neúprosná realita.

Vzhledem k délce příběhů (celá kniha má „jen“ 120 stran) směřují všichni autoři přímo k pointě. Na této krátké cestě však zvládnou vybudovat atmosféru, přimět čtenáře zajímat se o postavy a prožívat s nimi jejich osud a ukázat, že válka je šílenství, ve kterém nejsou žádní vítězové. Jen ti, co prohráli, a ti, co prohráli o něco míň.

Komiks pro Ukrajinu cover1.indd
Obálka knihy, Zdroj: crew.cz
Rate this post

Více z LaCultury...

"Nikdy nejsi moc starý na to, abys mohl začít znovu snít nebo se vydat za dalším cílem." C.S. Lewis