Horká čokoláda i lahodné dortíky, hřejivá přátelskost, lyžařské dobrodružství, rodinné události – to vše čeká třicátnici Minu, hlavní hrdinku románu Chata ve Švýcarsku, která je sedmým dílem série Romantické útěky od novinářky a spisovatelky Julie Caplinové.
Mina si potřebuje dát v životě pauzu a zamyslet se nad tím, jak naložit s tím, že se její život otřásl v základech. A tak sbalí kufr a vydá se za svou kmotrou Amálií do Švýcarska. Ostatně jaká jiná země by jí mohla poskytnout tu nejlepší náplast na bolavou duši (v podobě čokolády) a prostor na vyčištění hlavy (díky zasněženým Alpám). To ale ještě netuší, kolik lidí a událostí jí otevře oči mnohem lépe než sebepoznávací příručka, kterou veze s sebou.
Dovolenkový paperback
Musím přiznat, že jsou dny, kdy po vysloveně „pasu“ po milostných románech v brožovaných knihách s lákavou obálkou (zde práce Kateřiny Brabcové), snadno převážených rozměrů „kabelkového formátu“ (144 x 207 mm) a slibné tloušťky (v tomto případě 344 stran). Člověka zahřeje u srdce už při prvním pohledu a je to jako vybírat si pralinku z bonboniéry Vaší oblíbené značky.
Román Chata ve Švýcarsku v překladu Karolíny Medkové vydala GRADA Publishing, a.s., pod značkou COSMOPOLIS v roce 2021 (1. vydání). Kniha se dělí na tři části, které se soustřeďují na „životní zlomy“ v příběhu hrdinky – první část čtenáři ukáže, od čeho Mina utíká, druhá část je pak věnována pobytu ve Švýcarsku a třetí ukazuje, jaký směr si Mina vybrala pro svou budoucnost, to vše během 26 kapitol. Zde ale musím souhlasit s pár uživateli čtenářských databází – konec knihy působí sice přívětivě, ale je v něm jistý závan neklidného tajemství a říká si o pokračování.
Více informací a ukázku z knihy naleznete na stránkách vydavatele – zde.
Požitkářská spisovatelka
Julie Caplinová už od dětství věděla, že se touží stát spisovatelkou (pozn. píše také pod pseudonymem Jules Wake). Její požitkářská povaha ji ale zavedla do světa PR, který ji umožňoval cestování spojené s kombinací její vášní: jídla & psaní. Nicméně právě tyto služební cesty byly údajně silnou inspirací pro osmidílnou sérii Romantické útěky (Kavárna v Kodani, Pekárna v Brooklynu, Cukrárna v Paříži, Pláž v Chorvatsku, Hotýlek na Islandu, Čajovna v Tokiu, Chata ve Švýcarsku, Domek v Irsku).
Jelikož jsem do série „naskočila“ až předposledním dílem, nedokáži posoudit, zda jsou hlavní postavy jednotlivých knih nějak přátelsky spřízněny, čímž by došlo k provázání série (pozn.: hrdinky posledních dvou románů jsou sestry, ale odkaz na ostatní postavy jsem neobjevila). Rozhodně se však nedá říci, že by mi tato znalost při čtení chyběla – jednalo se o klasický samostatný romantický příběh.
rozhovor s autorkou (angličtina, nastavitelné titulky v češtině), zdroj: www.youtube.com
Jak se mi kniha líbila?
Někteří čtenáři si pochvalují i popisy, které se v knize objevují, ale upřímně přiznávám, že já jsem se více soustředila na postavy a děj. Ačkoli kniha staví na klasické pointě nového životního začátku kořeněného zamilovaností a optimistickým nadšením, pozornější čtenář si všimne i závažnějších poselství – například kolik času lze promarnit umanutou ješitností; jak můžeme druhé i sebe zranit umanutým sobectvím; rozličnosti úskalí lidské povahy; či tomu, jak snadno nás v dospělosti život zavede jinam, než jsme směřovali.
Ačkoli se mi kniha líbila a četla se lehce jako nadýchaný piškot, nemohla jsem se tu a tam nepozastavit nad Amálií a jejím přístupem k ostatním či s úsměvem zavrtět hlavou nad tím, jak Mině hraje vše do karet a každá nesnáz se v mžiku stává úžasnou příležitostí. Možná ale, že by jen mé konzervativní povaze neuškodila trocha jejího přístupu…