
Unikátní výstava Monarchie nabízí zájemcům o toto nelehké a nezapomenutelné období lidských dějin podrobný a zasvěcený vhled do života pod nadvládou císaře Františka Josefa I. Od prosince se návštěvníci Národního muzea mohou těšit na hlavní výstavu z výstavního cyklu Monarchie včetně výstav Dětský svět za císaře pána, Člověk ve fotografii. Objevme dávno zapomenutý život monarchie – soukromý i veřejný, mýtický i ten skutečný. Uvidíme svět císařské rodiny, ale i každodenní život v měšťanském či venkovském prostředí. Zažijeme jedinečnou atmosféru dávných časů, možná i ucítíme jistou nostalgii.
František Josef I., osmnáctiletý syn arcivévody Františka Karla Habsburského a Žofie Bavorské, převzal v roce 1848 otěže nad habsburskou monarchií, jejímž členem byla i naše země. Rakouský císař, český a uherský král z dynastie habsbursko-lotrinské, vládl neuvěřitelných 68 let. Císař František Josef I. je pro mnohé jen směšnou figurkou, kterou proslavil Haškův Švejk, stařičkým mocnářem, Frantou Procházkou, který to s námi Čechy vlastně nikdy moc dobře nemyslel. Ale je si nutno připomenout, že v rakouských zemích a v Čechách dochází za jeho vlády k převratným společenským změnám: hospodářský rozmach, industrializace, vědecko-technická revoluce, zrod kapitalistické společnosti, rozvoj národního a dělnického hnutí, dochází i k uvolnění politických poměrů. Změnilo se nejen Rakousko, ale i celá Evropa, vůbec celý svět.

Ve výstavních prostorách jsou k vidění zcela unikátní exponáty, které patřily přímo panovníkovi nebo jeho ženě Alžbětě, přezdívané Sissi. Z mnoha historických pramenů je známo, že Alžběta byla po celý život posedlá svým vzhledem a váhou. Za svou pýchu považovala dlouhé, husté, hnědé vlasy a svůj štíhlý pas. A právě pověstný štíhlý pas vynikal v krásných šatech, které můžeme zhlédnout na této výstavě. Jedná se o tmavě modré sametové šaty pocházející z období kolem roku 1860. Tento exponát je považován za nejcennější, jelikož pojištění šatů činí 20 milionů Kč. O Františku Josefovi I. je známo, že civilní oblečení nosil jen zřídka, zato se zamiloval do uniforem, které musely být vždy perfektně upraveny. Vůbec poprvé tak můžeme vidět uniformu, kterou nosíval, či jeho plášť rakousko-uherského generála. Za zmínku však stojí i kapesník se stopami krve Františka Ferdinanda d`Este ze sarajevského atentátu, náhrdelník (diamantový šperk) Naděždy Kramářové, vycházková hůl Jana Nerudy či první pražský telefonní seznam z roku 1883. Pro zájemce je připraven multimediální průvodce výstavami.
Dětský svět za císaře pána nám poodhaluje atmosféru dětství 19. a počátku 20. století. Každý člověk si rád hraje, a proto je návštěvníkům umožněno si vlastnoručně vyzkoušet dobové hračky jako laterna magica, házení kroužků, holčičky mohou obléknout panenku do dobového oblečení.
Opravdu se je na co těšit. Více informací naleznete na stránkách www.monarchie.nm.cz.
Termín: 13. 12. 2012 – 09. 06. 2013
Místo konání: Nová budova Národního muzea
Otevírací doba: 10:00 – 18:00 hod.
Vstupné: plné vstupné činí 100 Kč
snížené vstupné činí 70 Kč