Praha v obležení lovemetalu

 Hlavní fotka je z oficiálního facebooku kapely

Tyto finské rockery není třeba dlouze představovat. Koneckonců jejich videoklipy hrají i takové stanice jako MTV nebo třeba Óčko. Partička okolo charismatického zpěváka Ville Vala k sobě dokáže přitáhnout velké množství lidí, ať už hudebním prolínáním rocku a metalu, jejich melodickou stránkou, tak zvláště emocionální stránkou textovou, nad jejímž posloucháním smáčela kapesník nejedna slečna.

Jednoduše hudba plná rozervaných srdcí, zklamané lásky a opěvování smrti si dokázala sehnat fanoušky ze všech koutů světa. Ačkoliv začátky spadají už do roku 1993 (pokud ovšem budeme brát v potaz jakousi domluvu v hospodě u piva, začátkem bude rok 1991), tak první větší pozornost na sebe kapela strhla až díky songu „Wicked Game„, coveru Chrise Isaaka, díky kterému získali možnost smlouvy se společností BMG Finland. V této době si kapela změnila i svůj oficiální název z His Infernal Majesty na zkráceninu HIM. První oficiální deska sklidila poměrně velký úspěch, ačkoliv oproti pozdějším počinům je vidět, že se v této době skupina stále hledala a přemýšlela, jakým směrem  se má vydat.

Velký boom však zažili až s druhým oficiálním albem Razorblade Romance. Z obyčejných klučinů se staly mediální hvězdy, a světe div se, jsou jimi doteď. Následovaly další kousky jako komerčnější Deep shadows & Brilliant highlights, po kterém byli některými kritiky označeni za „děvku“ hudebního průmyslu a známé Love metal, kde dostal jejich hudební styl konečné jméno a podobu.

Po této etapě si kapela řekla, že dosáhla vrcholu a může s chutí vydat bestofku, což taktéž udělala a vyšlo And Love Said No… Ani jsme nestihli říct krleš a vypadlo na nás další album – veleúspěšné Dark Light, jehož skladby jako „Wings of Butterfly„, „Killing Loneliness“ a další prolétly étery všech možných rádií a televizí. Podobně rychlé tempo neminulo ani další desku Venus Doom a následnou Screamworks: Love in Theory and Practice, Chapters 1–13. s poměrně povedeným až iluzorním obalem.

Poslední počin, který mají na svědomí, je z minulého roku a nese název Tears on tape. Podle vlastních slov kapely se nová deska navrací do dob alba Love metal, takže do dob známých hitů jako „Funeral of Hearts“ či „The Sacrament„, jehož klip se natáčel v Praze. Z nejnovějšího alba zatím vyšly tři singly „All lips go Blue„, „Into the Night“ a „Tears on tape„, které přesvědčily, že HIM jsou stále ve formě a dokáží to pořádně rozjet.

Jako předskokani HIM se představí post rocková banda z Beverly, která si říká Caspian.

Kdy: 12. října 2013
Kde: Lucerna, Velký sál
Za kolik: 990 Kč – jednotné vstupné

Vstupenky lze sehnat v předprodejní síti Ticketpro.

Více z LaCultury...

Maminka mi vždycky říkávala, že Jsem velký lajdák!