Jakou jinou audioknihu by si měl poslechnout člověk v době celospolečenského lockdownu než tu o zdraví? Měl jsem dobrou ruku, když jsem v Audiotéce šáhl po audioknize Cirkadiánní kód s podtitulem Využijte přirozený rytmus těla pro zdraví, výkon a zhubnutí. Autorem je indický profesor působící v USA Satchin Panda. Profesor Panda se věnuje jednomu prastarému tajemství, o kterém všichni věděli, než díky žárovce na něj pozapomněli. Tím tajemstvím je, že naše tělo má vlastní rytmus, hodinky, který vše řídí. Řídí nejen naši psychiku, tělo, jednotlivé orgány, ale i buňky. Jít proti svému rytmu přinese více škod než užitku.
Tělo je úžasný, komplexní ekosystém, který prošel dlouhou evolucí. Vyvíjeli jsme se po mnoho miliony let. Naše tělo je dokonale funkční pro život na planetě Zemi. Člověk se najednou, zničehonic díky technologii, rozhodl žít jinak. Svým vnitřním hodinám udělal nevídané. Vzal ciferník vlastních biologických hodin a několikrát zatočil doleva a doprava. Pak se diví, že ho pálí žáha a zevnitř žere rakovina. Zcela zapomněl respektovat základní návyky. V noci se má spát a ne jíst, pít a pracovat. Díky technologii se zapomnělo na evolučně podmíněný stav věcí. Naše tělo má přirozený rytmus, který musíme znovu porozumět. Zároveň nám k pochopení pomůže nejmodernější technologie a věda.
Autor vyzývá čtenáře k poslouchání rytmu svého těla. Postupně dělat menší, ale přirozené krůčky v oblasti spánku, stravování, cvičení a i osvětlení. Nejenže budete vnitřně spokojení, ale především zdraví a údajně i štíhlejší. To zní skvěle. Člověk nemusí meditovat, ale prostě žít v souladu se svou podstatou. Stačí lehce změnit naše spánkové, stravovací, pracovní návyky. Začít může člověk hned. Místo modrého světla si večer člověk dopřeje světlo oranžové, které je pro oko zdravější, ale především tělo nemá pocit, že je den. Stačí jen nastavit optimálně svůj mobil, tablet či počítač a nebudete lhát tělu, kolik je ve skutečnosti hodin.
Cesta ke štíhlejší postavě je prostá. Dvě až tři hodinky před spánkem žádné jídlo, žádné zobání, jen čistá voda. Teprve po osmi hodinách začne člověk trávit své tukové zásoby, ale když si večer nedáte pokoj, nastartujete znovu trávení. Nedočkáte se nikdy spalování tuku, protože tělu nedáte šanci.
Kniha obsahuje další vychytávky, které není špatné do praxe zavést. Navíc budete in. Poznatky na poli cirkadiánních rytmů by byly v roce 2017 vyznamenány udělením Nobelovy ceny.
Cirkadiánní kód je velmi užitečná knížka, která se věnuje naším vnitřním hodinám, které jsme nahradili za ty na mobilních telefonech. Je načase poslechnout své přirozené rytmy a žít lepší život bez nočního přejídání, špatného spánku, tučné postavy. To za to stojí. Já do toho jdu. Poslední audioknihy Proč spíme, Atomové návyky, Umění být zdráv mi otevřeli oči. Začal jsem měnit svůj noční život. Už dlouho do večera nepracuji, raději se vyspím. Cítím se skvěle a dělám efektivnější práci. Technologický pokrok nejde zastavit a ten primárně nejde proti člověku. Pomáhá mu. Jen nesmíme se technologiím slepě přizpůsobovat, ale hledat soulad s naší biologickou podstatou a možnostmi, které nám nová doba přináší.