Malá nenápadná knížečka s poutavým názvem Stvoření pro tyto časy. Nabízí to co mnozí hledají. Ukotvení v přítomném okamžiku v uspěchané době. Nikdy neplynul život rychle jako teď. Všechny důležité momenty zrození, škola, svatba, smrt blízkých, práce, děti, vztahy, politika, nemoc se dějí strašně rychle. Naše mysl utíká do minulosti či budoucnosti a nevychutnává si přítomnost. Teď a tady. Jeden z důvodů je, že přechodové rituály vymizely z naší společnosti. Uvědomit si, že něco starého končí, něco nového začíná. Po dni nastává noc a po noci zas den. Je třeba zastavit se, oslavit a přijmout změnu. Nebýt jen ve vleku změn. Jenže nemáme čas se zastavit, prožít situaci a uzavřít ji.
Jsme svědci neuvěřitelných změn na poli vědy a technologií, přičemž náš svět zažívá obrovské sociální, ekologické a ekonomické otřesy. Globalizovaný svět se otřásá ve svých základech. Přes veškerý pokrok a růst lidstva stojíme před nezvratnými změnami v naší společnosti a v ekologii. Příroda umírá, zabíjíme naší planetu. Naše vztahy jsou rozbité. To vše nám způsobuje obrovský stres. Přesto je tu stále naděje. Naděje, že se vše může změnit. Že jako společnost si uvědomíme a dupnem na brzdy. Místo kvantity upřednostníme kvalitu. Všímejte si změn. Jsme neuvěřitelně bohatí, dříve mrtvé řeky ožívají, nemocné lesy se uzdravují. Všímejte si změn. Covid nás naučil být s rodinou. Ceníme si víc přátelství.
Život je o změnách. Organismus, který se nemění nežije, je definitivně mrtvý. Kniha Stvoření pro tyto časy nabízí rady pro zvládání přechodových období. Autorka Kaira Jewel Lingo čerpá z budhistického učení. Sama byla budhistickou mniškou a zasvětila většinu životu hledání vyrovnanosti a odolnosti. Po vystoupení z řádu se dál věnuje budhismu jako duchovní učitelka. Obsah knihy je silně ovlivněn její smíšeným původem, přičemž významně inklinuje ke svému afroamerickému původu. Vyzdvihuje boj Afroameričanů za občanská práva, o jejich odvážném a chytrém odboji i cenu, za kterou platili. Jedním z nich byl i policistou zavražděný George Floyd. „Když jsem slyšela rozsudek v případu policisty Dereka Chauvina, nesmírně se mi ulevilo. Z přihlížení hrozivému utrpení George Floyda, který v posledních chvílích života volal svou matku, mi pukalo srdce a vařila se ve mně krev. A stejně jako řada dalších jsem věděla, že jen tímhle verdiktem se šrám způsobený vraždou George Floyda nezacelí. Meditovala jsem nad vhledem všezahrnujícnosti a nad tím, co by znamenalo nejen procítit muka a nespravedlnost, které podstoupil George Floyd, jeho rodina a rodiny všech občanů tmavé pleti zavražděných policií, ale také nahlédnout do světa obývaného Derekem Chauvinem a tolika dalšími policisty, kteří se podílejí na rasovém teroru a zabíjení nevinných lidí. Když jsem rozjímala nad Chauvinovou policejní fotografií, připadalo mi, že vypadá naprosto ztraceně. „
Některé politicky laděné texty mi narušovaly ráz knížky, který je jinak laskává a obsahující životní moudra a myšlenky. I praktické prožitková cvičení na konci každé kapitoly jsou velmi zdařilá. Každé dílo je psáno v kontextu doby ve kterém vzniká a je zajímavé podívat se na svět očima člověka, který je mimořádně sečtělý, který pochází z dobré rodiny, měl skvělé učitele, ale který zároveň cítí nespravedlnost, kterou jeho rasa v minulosti, ale i v přítomnosti zažívá. Je důležité popsat zlo, odsoudit ho. Je důležité netvořit ve a z filozofických textů politické manifesty.