Nová publikace o terorismu vyznívá rozpačitě

Terorismus a radikalizace v ceske republice
Obálka knihy, Zdroj: grada.cz

Napsat diplomovou či disertační práci a vydat ji knižně je poslední dobou častým způsobem, jimž se vědci v Česku dostávají do veřejného prostoru. Příkladem budiž dvě publikace o českých subkulturách a fanzinech. Kniha Dělej něco! mohla sice laické čtenáře odradit svou přílišnou teoretičností, ale text byl ucelený a dobře se četl. Oproti tomu kompilát Mikrofon je naše bomba značně trpěl roztříštěností i variabilitou tvůrčích stylů jednotlivých autorů.

Terorismus a radikalizace v České republice ukazuje, že překlápění vědeckých textů do knižní podoby se dá zpackat ještě o level výš. Poměrně zajímavé téma, tedy nikoli dějiny terorismu v Česku obecně, ale radikalizace jedinců osamělých vlků variuje mezi psychologií (osobnostní rysy pachatelů) a politologií (ideologické pozadí radikalizace) by při správném uchopení mohlo vydat na dobrou knihu. Textů však pravděpodobně nebylo dostatek, a tak se autorka rozhodla knihu poskládat i z vědeckých článků, které s tématem souvisí spíše okrajově.

Vedle výborné studie Ludmily Čírtkové o radikalizaci z pohledu forezní psychologie se tak objevuje článek o resocializaci vězňů či možnostech probační a mediační služby. Iva Lišková přidává studii o radikálním islamismu na území ČR, žádné další studie (třeba z prostředí politického radikalismu) však už v knize nejsou. Lukáš Vilím zase ve studii o hate speech kopíruje celé špalky paragrafů, místo aby z nich udělal stručný výtah. Ostatně autoři jako by se předháněli v tom, kdo svůj text napíše složitějším jazykem. Přitom vydat knihu pro širší veřejnost vyžaduje naopak značné redakční zjednodušení. Dohledávat, co je „propojení postpenitenciární péče“ se běžnému čtenáři opravdu nechce.

Je možné, že knihu si koupí ti čtenáři, kteří se zajímají o tu či onu konkrétní studii. Jako celek však kniha působí značně roztříštěně a je záhadou, podle jakého klíče se jednotlivé texty vybíraly.

Terorismus a radikalizace v ceske republice
Obálka knihy, Zdroj: grada.cz

Více z LaCultury...

Aktivista, publicista, pedagog, herec, včelař. Brainstorming mi nikdy moc nešel:)