Nedávno jste zde mohli číst krátký informační příspěvek o publikaci Trvalky. Sympatickou útlou brožovanou knížku vydala organizace PERMAKULTURA (CS), z.s. Dnes se na knihu podíváme o něco podrobněji.
spolek PERMAKULTURA (CS), z.s.
Spolek PERMAKULTURA (CS), z.s. má mnohé co nabídnout, ať už se Vám představí prostřednictvím svého facebookového profilu nebo webových stránek. Můžete navštívit ukázkové permakulturní projekty či si o nich přečíst z reportáží nebo si vybrat některou ze zajímavostí kalendáře akcí.
Také můžete navštívit on-line obchod, kde naleznete především tiskoviny spolku. K nim patří domácí časopis i několik publikací, například edice Klíč k soběstačnosti.
edice KLÍČ K SOBĚSTAČNOSTI a publikace Trvalky
Trvalky jsou třináctou publikací v edici Klíč k soběstačnosti. Předcházely jí publikace: Malá velká voda: Všechno, co potřebujete vědět o vodě na svém pozemku, Potravinová soběstačnost, Teplo domova, Městské zahradničení: Balkony, terasy, komunitní zahrady, samozásobitelství, Lokální a alternativní ekonomické systémy, Včely a jiný hmyz na pozemku, Permakulturní dům,Permakulturní farma, Jak na permakulturní design: Koupili jsme hektar, pomoc, co s ním?, Jak žít minimalisticky: Recyklace, upcyklace, vědomá skromnost, Uchovávání úrody : tradiční i nové způsoby, jak zachovat potraviny v chutném stavu přes zimu a déle, Jedlý les – Permakulturní sadaření a ovocnaření.
Tituly v edici jsou na první pohled snadno rozpoznatelné díky jednotnému vzhledu. Jedná se o brožovanou publikaceformátu A5. Kniha je z recyklovaného materiálu (tedy příjemná na omak) a naleznete v ní převážně černobílé ilustrace a fotografie (pouze v závěru knihy se nachází příloha šesti stran barevných fotografií).
Další informace o knize naleznete na stránkách vydavatele – zde.
Vizuální úpravou textu mi kniha připomněla starší časopisy, kdy texty byly členěny nejen na odstavce s mezinadpisy ale samotné sloupky či části textu jsou navíc mnohdy odděleny tenkými vodícími čarami. Dále je zde užito poměrně hustší řádkování. Dle jednotlivých autorů je poznat, kdo působí na akademické půdě (dlouhé, náročné věty spojované středníky vyžadující si maximální soustředěnost) a kdo pracuje se slovy jako publicista či lektor (čtenářsky nenáročnější stylistická úprava). Většina článků je česky, dva ve slovenštině. Všichni však mají společnou vášeň pro přírodu, rostliny a jejich využití.
„Obvykle se trvalky v zahradách pěstují na okrasu, bývá jim vyhrazeno místo nejspíš někde v předzahrádce ve zvláštním záhonu – trvalkovém rabatu, a jejich další funkce pěstitelé příliš neřeší. V permakultuře mají trvalky daleko širší roli a své důležité místo v designu. Tak především permakultura jako systém udržitelného designu inspirovaného přírodou odjakživa sází na vytrvalé rostliny spíše než na jednoleté. (…) Přesun k vytrvalým rostlinám je důležitý i z hlediska klimatické změny a hrozícího sucha, protože trvalky se obecně vypořádávají s drsnějšími podmínkami prostředí lépe než letničky,“ píše v editoriálu za redakci Eva Hauserová.
AUTOŘI
Kniha Trvalky je rozdělena do čtyř sekcí: O trvalkách obecně (tři kapitoly), Jednotlivé typy trvalek a jejich použití (šest kapitol), Pěstování (tři kapitoly), Různé (šest kapitol). Kapitoly bych s dovolením nazvala odbornými články, které mají rozličné autory, dle specializace.
Jsou jimi: členka sítě Evropských učitelů permakultury Katka Horáčková, autorka diplomové práce na téma Permakultura jako designerský systém Marianna Holušová Ružičková, jednatelka společnosti Trvalky Semanín s.r.o. Martina Kotlandová, Adam Baroš z atelieru zahradní architektury specializující se na použití trvalek v Průhonicích, bioložka, novinářka a předsedkyně spolku PERMAKULTURA (CS), z.s. Eva Hauserová, spolumajitelka firmy Agrostis Trávníky, s.r.o. (která se zabývá poradenstvím, množením osiva, výrobou směsí květnatých luk, obchodem a výzkumem v oblasti travino-bylinných a travních porostů) Marie Straková, lektor na kurzech permakultury v ČR a na Slovensku Čestmír Holuša, publicistka v odborných zemědělských médiích Simona Albrechtová, lektorka bylinářských kurzů Věra Žďárská a ekolog ze Slovenské akademie věd Marek Semelbauer.
V poslední sekci pak čtenář nalezne různé inspirativní podněty a slovníček pojmů.