Výstava Cargo Culture odkrývá neobyčejné hodnoty obyčejných věcí

Cargo Culture

Cargo Culture

Cargo cult je antropologický fenomén, popisující střet magické kultury „primitivních“ národů s vyspělou, technologicky orientovanou kulturou. Známý příklad cargokultu pochází z období druhé světové války v tichomoří. Když se na konci války americká armáda stáhla z vojensky strategických ostrovů (do té doby obývaných pouze místními domorodci), zůstala po ní opuštěná letiště. Ta pak po mnoho let domorodci udržovali v původním stavu, v noci letiště osvětlovali pomocí pochodní a vyčkávali na opětovný přílet hřmícího ptáka, případně vyráběli sami dřevěná letadla, která kopírovala vnější formu letadel skutečných, chyběl v nich ovšem motor, pro domorodce naprosto neznámá a nepředstavitelná technologie.

Cargo cult je tedy mechanickým opakováním rituálů, aniž by došlo k pochopení jejich základu. Autoři Mikuláštík a Panoch fenomén cargokultu využívají jako metaforu současné společnosti, respektive jejích dystopických tendencí. Metaforu společnosti, která se přes mnohá varování řítí do ekologické a sociální katastrofy.

Výstava představuje pět samostatných instalací, jejichž motivem je princip MĚŘENÍ (osobní váhy, svinovací metry) a fenomén PRÁZDNÉHO NOSIČE (paleta, šatní ramínko, popelnice) reprezentující tzv. racionální přístup ke světu a konzum. Umělci ve svých instalacích používají banální objekty denní potřeby, které ale uvádějí do kontextu posvátného, rituálního a poukazují na to, které dva fenomény nahrazují v naší kultuře transcendentno.

Vernisáž výstavy Cargo Culture proběhne v sobotu 10. prosince od 18h, instalace bude k vidění až do 15. ledna. Po celou dobu bude galerie návštěvníkům přístupná zdarma.

TZ

Více z LaCultury...