Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Zaklínač ve vydařeném obrazovém románě

Vnořte se společně se Zaklínačem  a s jeho společníkem, který může být docela fajn, ale stejně může být cvok a sériový vrah, do temného Černého lesa. Čekají vás napínavé chvíle s Geraltem z Rivie, slavným to lovcem netvorů. Vskutku, čekává vás ojedinělý zážitek s adaptací legendárního příběhu.

Kdo by neznal legendárního Geralta z Rivie zvaného Gwynbleidd, příběh Zaklínače? Slavná postava Andrzeje Sapkowského ožívá ve vydařeném komiksu, který nedávno vydalo naklatelství Crew. Co mě na obrazovém románě kromě dobrého příběhu nejvíce zaujme? Kresba, která dělá komiks, je uměleckým dílem. Americká adaptace Zaklínače je více než zdařilá.  Troufám si říct, že kresba  Joe Queriho překonala původní komiksovou adaptaci Boguslawa Polacha, ve které byl scenáristou polské adaptace samotný Sapkowský. Výtvarný styl Joea Queria je velmi vydařený a mimořádně citlivý je i k hororu Skleněný dům. Skvělý tah je i v podobě scenáristy a držitele Eisnerovy ceny, Paula Tobina. Prostě velmi vydařená adaptace.

A co příběh? Tajemný, mysteriozní, fantastický, s nečekaným rozuzlením.

Na okraji Černého lesa v zemi Angren se potká Geralt s lovcem.  Zaklínač udělal na lovce dobrý dojem, protože hned při prvních větách ho zachrání před zelenými pařáty Topivce, který měl na nic netušící oběť zálusk.  Lovec byl na první pohled sympaťák, který nedokáže opustit místo, kde před lety ztratil svou milovanou manželku, kterou dle jeho slov zabily Bruxy. To jsou upírky a jeho žena se stala jednou z nich. Od té doby má jeho láska zabíjet, vraždit pocestné v Černém lese, jen jemu nikdy neublížila. Nerozsápala ho na malé, maličké kousíčky. Jen se pozorují. Inu, možná kecá.  Zaklínač je rád, že po dlouhé době má společnost, se kterou si má co říct.

Přesvědčí lovce, ať s ním směle vjede do Černého lesa a postaví se své milované. Černý les je však více než černý, je to prokleté místo, bohem odvrhnuté. Entity, které tam žijí, věřte, nechtěli byste je potkat při procházce v lesoparku. Ani velký Zaklínač si toto místo neužívá a musí spolu s lovcem uniknout před přízraky žijící uvnitř lesa.

Útočištěm se stal tajemný Skleněný dům uprostřed hvozdů. Dům je začarovaný. Tolik místností a síní, kde lze hodovat, a k tomu nádherná tajemná žena. Který muž by odolal dobrému jídlu, pití a svůdné ženě? Příběh postupně graduje a vyvrcholí s odhalením, že lovec je celkem vyšinutější než sám pan Dexter. Vyšinutý žárlivý vrah, který si svou ženu bral násilím a její existenci ukončil vraždou, ale vraždění se mu zalíbí. Sám si pak vysní, jak milujícím mužem své ženě byl.

Více vám, přátelé, nemůžu prozradit. Mnozí fanoušci fantasy příběh Zaklínače znají a užijí si ho s tímto komiksem. Pro ty, kteří se ještě se Zaklínačem neseznámili, je tento obrazový román tou správnou volbou.

Zaklínač: Skleněný dům

Scénař: Paul Tobin

Kresba: Joe Querio

Nakladatelství: Crew 2015, cena 329 Kč