Cyklus rodinných koncertů FOK Orchestr na dotek vezme děti do všech koutů světa

FOK NaDotek full 66

V sobotu 21. října se Pražští symfonikové vydají s dirigentem Janem Kučerou za hudbou a legendami na daleký Sever. V rámci cyklu rodinných koncertů Orchestr na dotek je totiž letos čekají cesty postupně na všechny světové strany. Průvodci na těchto hudebních výletech dětem budou Marek Němec a Johana Schmidtmajerová.

Naše programy pro děti s orchestrem FOK jsou vždy nabity krásnou energií, snažíme se dětem přiblížit nejen svět klasické hudby, ale v druhém plánu i základy společenského chování a vnímání kultury ve všech podobách. Mnohé z dětí jsou v takto velkém koncertním sále poprvé v životě a je to pro ně po všech stránkách obrovský zážitek. Přejeme si, aby se na jeho základě na koncerty rády v průběhu života vracely,vysvětluje pojetí cyklu koncertů dirigent Jan Kučera.

FOK NaDotek full 29

V letošním Orchestru na dotek necháme malé diváky hravou formou nahlédnout do kuchyní skladatelů z různých koutů světa. Nezůstaneme jen v Evropě, zažijeme i exotiku. Budeme zkoumat, jak se liší vyjadřování humoru a emocí, třeba strachu, v hudbě z různých cizích krajů,doplnil herec Marek Němec.

Z6P 5343 (c) Petr DyrcNa prvním koncertě zazní například ukázka ze symfonické básně Finlandia finského autora Jeana Sibelia nebo ze známého Peera Gynta norského autora Edvarda Griega. Děti uslyší i méně známé kusy, jako je například skladba „Jízda na saních“ amerického skladatele se švédskými kořeny Leroye Andersena. Autorem scénáře je spisovatel a scénárista Tomáš Končinský.

Na cyklus rodinných koncertů Orchestr na dotek tematicky navazuje Hudební klub Fík, jehož program připravuje FOK ve spolupráci s Českou Orffovou společností. Každému koncertu z cyklu Orchestr na dotek předcházejí dvě klubová setkání, na kterých se děti na téma koncertu naladí a připraví si také krátký vstup, se kterým se v rámci programu koncertu představí na pódiu.

Koncert začíná už v 11 hodin dopoledne a je vhodný pro rodiny s dětmi od 5 let.

FOK NaDotek full 61

Slovo Evy Kolkové, koordinátorky řady FOK pro nové generace


Napadlo vás někdy, jaké písničky si zpívají děti třeba v Norsku? Jestlipak tam mají podobný šlágr jako je naše Prší, prší jen se leje? A co severští hudební skladatelé? Jakými prostředky ve své hudbě vyjadřují radost nebo humor? Zní to jinak, než radost třeba německá nebo italská? Letos se podíváme do samého nitra hudby. Na emoce, kterou popisuje, vyvolává a někdy doslova zhmotňuje. Hudba nám může pomoci dostat se z ledasjaké šlamastyky, pohladit bolístku a také znásobit štěstí a radost. Jak to dokáže? A jak ji vnímají lidé v různých koutech světa? Během našich společných čtyř setkání se podíváme do čtyř světových stran.

Program


ZA HUDBOU DO VŠECH KOUTŮ SVĚTA!

21. října 2023 od 11:00, Obecní dům

Johana SCHMIDTMAJEROVÁ | průvodkyně

Marek NĚMEC | průvodce

Tomáš KONČINSKÝ | scénář

HUDEBNÍ KLUB FÍK

KONZERVATOŘ TANEČNÍ CENTRUM PRAHA

SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK

Jan KUČERA | dirigent

Fotogalerie


https://we.tl/t-XZ3p15bTCK

Zajímavé odkazy


Dirigent Jan Kučera

http://www.camerata.cz/index.php/cz/soliste/item/530-jan-ku%C4%8Dera-dirigent-skladatel

Vstupenky

https://www.fok.cz/cs/sever

Abonmá cyklu Orchestr na dotek

https://www.fok.cz/cs/program?fok_program_types=5&fok_cykly=16&

Kontakt pro média


Ing. Tereza Axmannová

+420 722 207 943

t.axmannova@fok.cz

www.fok.cz

Více z LaCultury...