
Spolu s vánočními svátky se leckde objevily výzdoby – tam, kde před mrkajícími barevnými žárovičkami dávají přednost tradici, najdete v oknech nejrůznorodější sněhové vločky z papíru. Papírové skládačky ale mají historii a také své kouzlo. V Japonsku je skládání papíru, tzv. origami, uznávaným uměním. Seznámit se s ním můžete třeba díky knížce Origami od Ondřeje Cibulky.
Většina z nás nemá problém složit si na malování bytu večerníčkovou novinovou čepičku nebo stvořit vlaštovku, která s trochou štěstí doletí až na druhý konec pokoje (mezi námi, takové už prý skládal Leonardo da Vinci). Jenže origami, to už je tak říkajíc vyšší liga. Mistři dokáží stvořit papírová zvířátka jako živá, byť by měla velikost zrnka hrášku. Mezi největší mistry patří například Akira Jošizawa nebo Joseph Wu, autor maskotů zimních olympijských her v Naganu.
Začínat se ale musí od píky, a tak se dnes podíváme na knihu origami: krok za krokem k úžasným papírovým modelům od Ondřeje Cibulky, která je přesně dle anotace vydavatele „koncipována jako slabikář nebo učebnice, kdy se učební látka pomalu nabaluje. Budete tedy postupovat a pronikat do jazyku a techniky origami postupně, krok za krokem s doprovodnými nákresy a výkladem předního českého origamisty.“ Pomyslnou třešničkou jsou pak zpracované projekty předních zástupců moderního origami, Josepha Wu a Stevena Caseyho. Potěší i využití kroužkové vazby v pevných deskách, díky které se s návody lépe pracuje. Ostatně, podívejte se, jak knihu představil samotný autor v programu 3 minuty s…
https://youtu.be/r-KwKt541lQ
zdroj:www.youtube.com
Historie Origami se váže k náboženství ŠINTÓ, které uctívá především bohyni Slunce (ale také různé pohádkové bytosti, zvířata a jiné bohy). V jeho chrámech dodnes naleznete papírové řetízky poskládané dle přesných pravidel a vyznačují prostor, kam smí vstoupit pouze kněz. Jako zábava se origami dostává do kurzu až v 17. století, o dvě staletí později se stává uznávaným odvětvím umění. Papírové skládačky se japonské děti učí už v mateřské školce nebo během výtvarky na základních školách. Ostatně většina zemí, např. Anglie, Itálie, Holandsko nebo Německo, má svou národní origami společnost, sdružující vyznavače této záliby. Patří k nim také Španělsko, kde jsou přesvědčení, že skládanky z papíru jsou jejich domovská tradice známá pod jménem papiroflexia již od 13. století. Jsou nato dokonce tak hrdí, že nejznámější skládance (pajorita – koník) stvořili dvoumetrový plechový pomník. Od roku 2003 máme také svou Českou origami společnost, která každoročně pořádá setkání pro všechny, které origami zajímá.
Věnovat se můžete buďto směru tradičnímu (z jednoho kusu papíru, bez použití jakýchkoli pomůcek, dle přesných postupů) nebo modernímu origami (tady se klade důraz na fantazii umělce – dovoleno je vystřihování, slepování, malování a přidávání různých materiálů). Navíc se můžete doslechnout o směru staré školy, tzv. východním – klasickém skládání (jednoduché napodobení květin a zvířat), západním – realistickém (přesná kopie předlohy-pozor jen pro mistry s nekonečnou trpělivostí) či geometrickém – abstraktním skládání mnohostěnů, pyramid či jiných těles složených s opakující se skládanky, jejíž části do sebe zapadají. Tak příjemnou zábavu.
Ondřej Cibulka
Origami: Krok za krokem k úžasným papírovým modelům
CPRESS 2013
144 stran
Úvodní obrázek:www.albatrosmedia.cz