„Myslíte si, že jsem šílený?” Tuto otázku položil Elon Musk autorovi stejnojmenné biografie při jejich prvním setkání. Člověk asi musí být opravdu šílený, aby dokázal to, co tento známý americký podnikatel. Jméno původem jihoafrického vizionáře se v posledních letech skloňuje poměrně často a kromě ikon technologického věku, jako je Steve Jobs či Bill Gates, je srovnáván i s fiktivními postavami jako Tony Stark (alias Iron Man).
Životopis Elona Muska je příběhem klasické americké „success story” až do té míry, že je jen otázkou času, kdy bude zfilmován. Podobně jako u výše zmiňovaných průkopníků se jeho genialita začala projevovat již v dětství, které prožil v jižní Africe. Kvůli nedostatku příležitostí se v době vysokoškolského studia rozhodl emigrovat přes Kanadu do USA. Tam v roce 1995 se svým bratrem Kimbalem založil první startupovou společnost Zip2, což byl jakýsi internetový katalog, kde si společnosti různého druhu mohly platit inzerci. Na konci 90. let si Musk prodejem Zip2 vydělal na rozjezd další společnosti, ze které se po fúzi se spřízněnou firmou vyklubal mnohem známější PayPal.
Akcie společnosti PayPal vydělaly Elonu Muskovi dost na to, aby mohl investovat do rozjezdu dalších dvou startupů – Tesly a SpaceX. Tyto společnosti měly od počátku jedno společné – nikdo nevěřil, že dokáží na trhu uspět. Prostřednictvím Tesly měl Musk v úmyslu přivést k životu svůj dětský sen – vytvoření vozidla na elektrický pohon, které by mohlo konkurovat vozidlům s, po desítky let trhu dominujícími, motory na fosilní paliva. V případě SpaceX se Muskovi nejedná o nic menšího, než vyrábět dopravní prostředky, které způsobí revoluci v kosmickém průmyslu a budou schopny přepravovat lidi na jiné planety.
Jakkoliv se obě vize mohou zdát spíše z říše sci-fi, letos čtyřiačtyřicetiletému šílenci se je postupně daří naplňovat. A to i přesto, že se oba projekty několikrát přiblížily krachu. Ať už šlo o tři neúspěšné starty vesmírného modulu Falcon 1, které SpaceX finančně téměř položily, půjčku posvěcenou NASA, která na poslední chvíli zachránila Teslu neschopnou v dané chvíli dostát svým závazkům, nebo negativní pozornost médií, Muskovy společnosti to prozatím vždy ustály.
To ovšem nelze říci o Muskově osobním životě, kterému je v knize také věnován prostor. Asi nejlépe jej vystihuje další z otázek, které položil autoru Ashleemu Vanceovi: „Kolik hodin týdně žena potřebuje? Stačí 10?” Podle všeho to nejspíš nebude dost, vzhledem k tomu, že se Musk letos potřetí rozváděl. (Přitom podruhé se stejnou ženou. Mimochodem poslední novinové titulky prozrazují, že Musk žádost o rozvod stahuje zpět.)
Životní styl zahrnující naprostou spánkovou deprivaci a nedobré stravovací návyky doplňuje nevybíravý styl řízení firem. Po vzoru Steva Jobse se šéf Musk nerozpakuje vyhodit kohokoliv, o kom si jen usmyslí, že představuje překážku v pokroku společnosti. A to bez ohledu na to, jak dlouho pro ni dotyčný pracuje. Zaměstnanci Tesly a SpaceX pracují běžně až do noci a na okraj svých sil. Přesto je „Muskland” vysněným pracovištěm a jedinou představitelnou metou mnoha absolventů technických fakult.
Zdá se, že rezignace na osobní život a těžko představitelný workoholismus nesou ovoce. I ti největší skeptici musí uznat, že Muskovým firmám se podařilo rozpoutat revoluci. Tesla mění pohled na to, jak vnímáme automobily a SpaceX má opravdu našlápnuto k tomu, aby vynesl lidskou posádku na Mars.
Životopis Elona Muska ukazuje, že navzdory nepřízni osudu, veřejnému mínění i názoru médií lze s dostatečným odhodláním, pílí a vytrvalostí vybudovat impérium a dosáhnout úspěchu tam, kde všichni ostatní selhali. Dle Muskových slov jsou pro něj peníze a sláva vedlejší produkty. Jeho cíle jsou mnohem ušlechtilejší: „Chtěl bych jednou umírat s vědomím, že lidstvo má před sebou nadějnou budoucnost”.
Ashlee Vance
Elon Musk: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti
Jan Melvil Publishing 2015
400 stran
zdroj obrázku http://www.hybrid.cz
Elon Musk je i herec! :)
https://youtu.be/KGR5HP3KSBk