Letní slavnosti staré hudby se letos inspirují krásou přírody

7 2022 Ninfa Roberta Mameli 4 upr
Roberta Mameli

Podtitulem letošního ročníku Letních slavností staré hudby, který se uskuteční od 19. července do 4. srpna, je NATURA. Program v objevné dramaturgii nabídne široké spektrum hudebních forem, při jejichž komponování se autoři v průběhu několika staletí nechali inspirovat zvuky zvířat, zahradami, květinami, živly, krajinou, přírodními božstvy a dalšími mytologickými bytostmi neodmyslitelně spjatými s přírodou. „I zvuky přírody jsou svého druhu hudbou. Vědomi si toho byli již učenci dob minulých, kteří se ve svých pojednáních věnovali fyziologii hlasu a sluchu obecně, včetně notovaných příkladů hlasů zvířat, zvláště ptáků. Melodické zvuky i hluky přirozeného původu byly hudebníkům a skladatelům přiznanou inspirací či předmětem napodobování nejpozději od doby vrcholného středověku a zcela zjevně od renesance,“ uvádí ředitelka festivalu Josefína Knoblochová.

Festival zahájí vlámský vokální soubor Dionysos Now!, který vzdá poctu Adrianu Willaertovi, jednomu z nejvýraznějších skladatelských osobností 16. století. Dramaturgickou osou koncertu bude mariánská symbolika; kromě chorálních melodií zazní průzračná, kontrapunkticky propracovaná polyfonní moteta a melodicky svěží madrigaly. Originální španělský soubor Windu, ke kterému se připojí hráč na historické perkuse Daniel Garay, představí všechny členy rodiny zobcových fléten. Dva mistři cembala Aapo Häkkinen (Finsko) a Marcos Magalhães (Portugalsko) se zaměří na hudební imitace ze světa zvířat a živlů a další zvukomalebné prvky, oblíbené mezi skladateli 17. a 18. století. Španělský soubor La Bellemont, v jehož obsazení najdeme vihuelu de mano či barokní dvojřadou harfu, povede vokální a instrumentální dialog mezi renesančním Španělskem a Itálií. Německou sopranistku Annu-Lenu Elbert doprovodí trojice vynikajících instrumentalistek (Saskia Fikentscher, Kristin von der Goltz, Flóra Fábri) v programu věnovaném přírodním inspiracím v díle Georga Philippa Telemanna a Georga Friedricha Händela. Různým podobám vodního živlu se pak bude věnovat koncert německo-jihoamerického souboru Los Temperamentos.

V programu nechybí ani rezidenční ansámbl festivalu Collegium Marianum. Ten spolu s italskou sopranistkou Robertou Mameli, která disponuje sametovým a nesmírně hbitým hlasem, uzavře 23. ročník Letních slavností staré hudby koncertem Canto della Ninfa, na němž zazní výběr z děl dvou velikánů barokní opery – Antonia Vivaldiho a Georga Friedricha Händela. „Napodobování přírody, jejích zvuků a živlů bylo oblíbeným inspiračním zdrojem barokních skladatelů. Nejen hudební nástroje, ale i lidský hlas se převtělovaly do zpěvu slavíka, stehlíka či kukačky, šumění větru, klidných i rozbouřených vln… V tvorbě Antonia Vivaldiho a Georga Friedricha Händela nalézáme výjimečné ukázky zvukomalebného umění v těch nejrůznějších podobách. Pro závěrečný koncert jsme vybrali instrumentální a vokální příklady tohoto umění, které zároveň zpodobňují různé lidské emoce. Právě vášněmi a city zmítané lidské srdce je jako křehká loď nesená tu klidnými, tu rozbouřenými vlnami…,“ uvádí umělecká vedoucí souboru a hlavní dramaturgyně festivalu Jana Semerádová. Součástí festivalu jsou také mezinárodní mistrovské interpretační kurzy Akademie Versailles (lektoři: Paul Agnew, Lenka Torgersen) a interpretační semináře s předními německými interpretkami – Saskií Fikentscher (barokní hoboj, flétny) a Kristin von der Goltz (barokní violoncello).

Online rezervace a předprodej vstupenek na všechny festivalové koncerty začíná 3. května v 10 hodin. Koncerty se budou konat v sakrálních a světských historických prostorách hlavního města Prahy (Emauzský, Strahovský a Břevnovský klášter, zámek Troja, kostel sv. Šimona a Judy).
Více informací na www.letnislavnosti.cz .

Lilium angelicum
Letošní ročník festivalu zahájí 19. 7. v kostele Panny Marie a slovanských patronů (Emauzský klášter) koncert s názvem Lilium angelicum. Adrian Willaert, jeden z nejvýraznějších skladatelů své doby, se narodil poblíž západovlámského města Roeselare. Z téhož města pochází Tore Tom Denys, zakladatel a umělecký vedoucí souboru Dionysos Now! Není tedy náhodou, že tento koncert bude poctou právě vlámskému hudebníkovi, který úctyhodných 35 let působil jako kapelník v benátské bazilice sv. Marka. Dramaturgickou osou koncertu bude mariánská symbolika. Večer zahájí chorální sekvence vztahující se k okamžiku, kdy anděl Gabriel s bílou lilií v ruce oznámil Panně Marii vtělení Božího Syna. Chorální melodie vystřídají průzračná, kontrapunkticky propracovaná polyfonní moteta a melodicky svěží madrigaly. Kéž Willaertova hudba, obdivovaná a napodobovaná současníky i následovníky, promluví se stejnou intenzitou i na zahajovacím koncertě Letních slavností staré hudby!

¡Bailamos!
Tancem a písněmi lze opěvovat lunu či hvězdy, vyjádřit každou emoci, splynout s přírodou, obrátit se k Bohu… Zvláště na Pyrenejském poloostrově a ve Střední i Jižní Americe v období 16. a 17. století, kam se vydáme spolu s Windu, energickým kvartetem hráčů na rozmanité dechové nástroje. Na svém vůbec prvním vystoupení v Praze, které se uskuteční 21. 7. v Letním refektáři Strahovského kláštera, tento originální soubor představí všechny členy rodiny zobcových fléten. Zazní celá plejáda typických rytmů, motivů a menších hudebních forem, jako jsou například tonada, folía, jácara, canario nebo romanesca, a též ukázky z proslulých španělských rukopisů – Canconieros. O náležité tempo koncertu se postará vynikající perkusionista Daniel Garay.

Le Chant du rossignol
Cembalo si jako neodmyslitelná součást hudebních produkcí doslova podmanilo barokní svět. Jeho jemný a zvonivý zvuk je přímo předurčen k napodobování hlasů přírody! A právě imitacemi ze světa zvířat a živlů bude nabitý program koncertu 24. 7. v Tereziánském sále Břevnovského kláštera. Jeho protagonisty se stanou dva mistři cembala – Aapo Häkkinen a Marcos Magalhães. Interpretační umění obou virtuosů se zaměří na vybrané zvukomalebné prvky, oblíbené mezi skladateli 17. a 18. století celé Evropy. Mezi nimi najdeme například zpěv slavíka, pěnice nebo kukačky, venkovské tance a hry, jakož i mocnou čtveřici země – voda – oheň – vzduch.

Delfín amoroso
Koncert s poetickým názvem Delfín amoroso 25. 7. v Císařském sále zámku Troja bude pomyslným dialogem dvou hudebních velmocí západního Středomoří. První polovina večera bude patřit období největšího rozmachu španělské kultury, které bývá přiléhavě nazýváno Siglo de Oro (Zlaté století). Druhou půli koncertu rozezní ukázky italské vokální a instrumentální hudby pozdní renesance. Kromě podmanivého témbru violy da gamba si posluchači budou moci vychutnat zvuk dvou aristokratických a vpravdě virtuózních nástrojů – vihuely de mano a španělské barokní dvojřadé harfy. Renesanční vokální virtuozita si ovšem s tou nástrojovou v ničem nezadá. Rozhovor mezi lidským hlasem a hudebními nástroji tak nabídne fascinující hudební zážitek, který tento večer – bezpochyby i díky umění souboru La Bellemont a sopranistky Juliety Viñas – učiní nezapomenutelným.

Giardino fiorito
Koncert Giardino fiorito otevře 28. 7. v Letním refektáři Strahovského kláštera brány pomyslné hudební zahrady, jejímiž architekty se stanou Georg Philipp Telemann a Georg Friedrich Händel. Tito dva přátelé si rozuměli nejen na profesionální úrovni, ale také v soukromém životě – mimo jiné díky zahradničení. V jejich korespondenci kolovaly osobní vzkazy, partitury, a dokonce i cibulky rostlin… Oba prosluli využíváním zvukomalby a také systematickým tvůrčím prozkoumáváním hranic a možností instrumentální hudby. Vrátka zahrady plné bublajících pramenů, svěží trávy a omamně vonících růží otevře trojice špičkových německých instrumentalistek a sopranistka Anna-Lena Elbert, které nechají znovu rozkvést hudební fantazii dvou Georgů – milovníků přírody.

Los caminos del agua
Stejně jako se vodní pramínky slévají v bystrou říčku a později v mohutnou řeku, mísí se melodie a rytmy z různých koutů světa, až společně tvoří jeden mocný veletok hudby. Voda jako posvátný zdroj života byla a je neopominutelným zdrojem umělecké inspirace. Vždyť sama zpívá a promlouvá k těm, kteří naslouchají! Do říčních i mořských vln se ponoří 1. 8. v Císařském sále zámku Troja německý soubor Los Temperamentos. Vydá se na dalekou cestu z německých lázeňských i přístavních měst až do Peru, Chile či Bolívie ve stopách vokálních a instrumentálních motivů evropského, středo- i jihoamerického původu, které od 16. do 18. století putovaly mezi oběma břehy oceánu.

Canto della Ninfa
Věhlas Antonia Vivaldiho a Georga Friedricha Händela, dvou velikánů barokní opery, kteří patřili k nejvlivnějším a nejplodnějším skladatelům své generace, dalece přesáhl hranice jejich rodných zemí i dobu, v níž žili a tvořili. Právě jim bude patřit 4. 8. slavnostní závěrečný koncert v kostele sv. Šimona a Judy. Rezidenční soubor festivalu Collegium Marianum pod vedením Jany Semerádové doprovodí vynikající italskou sopranistku Robertu Mameli, jejíž sametový a nesmírně hbitý hlas dokáže vystihnout nekonečně širokou škálu emocí. A právě vášněmi a city zmítané lidské srdce je jako křehká loď nesená tu klidnými, tu rozbouřenými vlnami… V příbězích o lásce, radosti, moci i krutém osudu budeme moci obdivovat invenční melodiku, odvážné harmonie, barevnou instrumentaci, živou rytmiku i brilantní virtuozitu.

Více z LaCultury...

  • Vítr ze Studia Ghibli vtrhne do kin v létě 2013!14. ledna, 2013 Vítr ze Studia Ghibli vtrhne do kin v létě 2013! Ředitel a zakladatel Studia Ghibli Hayo Miyazaki představil společně se svým společníkem a spoluzakladatelem Isao Takahatou (Hrob světlušek) 2 filmy na následující léto. Oba dva vstoupí do […]
  • Mami, mám hlad 213. června, 2023 Mami, mám hlad 2 Kolikrát denně slyšíte od dětí: mami, tati mám hlad. Dcerka s oblibou říká, že by si bříško dalo něco dobrého. Rodič vyjmenovává standardní pokrmy a dítko kýve nesouhlasně s hlavičkou a […]
  • Postglam 21. století ve filmech Davida Lynche17. června, 2013 Postglam 21. století ve filmech Davida Lynche Na přelomu milénií vytvořil režisér David Lynch dva psychologické snímky spadající do pomyslné kategorie odkouzlení dvacátého prvního století, Lost Highway (1997) a Mulholland Drive […]
  • Krvavý rok 5784 ve Svaté zemi očima válečného zpravodaje13. listopadu, 2024 Krvavý rok 5784 ve Svaté zemi očima válečného zpravodaje Nebudu vám lhát, žánr military není pro mě; při válečných scénách odcházím od obrazovky, a mám-li sama těžký den, tiše vrčím, když běží zprávy. Jsem pacifistka? No to teda nevím, […]
  • Vrah vraždící v dešti. Detektiv, který chce zachránit svou rodinu. Jak dopadne jejich střet?6. října, 2023 Vrah vraždící v dešti. Detektiv, který chce zachránit svou rodinu. Jak dopadne jejich střet? Detektiv Hisaši Sawamura patří k nejlepším vyšetřovatelům v Tokiu. Svou prací doslova žije. Až tak moc, že ho to stálo rodinu. Když je přizván k případu brutálně zavražděné dívky, netuší, […]
  • Brno na vlně bretaňských rytmů29. srpna, 2010 Brno na vlně bretaňských rytmů Je úterý 24.srpna a nádvoří Staré radnice v Brně získává zcela jinou atmosféru. Sedím v publiku a nedočkavě čekám, co se bude v následujících minutách dít. Dnes večer jsem sem přišla na […]
  • Big data2. února, 2022 Big data O big datech slyšíme všude. Data kolem nás lítají až jde nám hlava kolem. Stát a jeho instituce, neziskové organizace, korporace mají k dispozici neskutečně mnoho dat. Byly doby, kdy […]
  • Kašpar ranhojič30. července, 2016 Kašpar ranhojič Nathan Belofsky, právník z New Yorku, se vydal po cestě hledání největších kuriozit v medicíně, podobně, jak učinil již ve své předešlé knize o kuriozitách v právní sféře. Výsledkem je […]
  • Slzy draka14. dubna, 2013 Slzy draka Přinášíme vám další dílo "Z našeho šuplíku". Tentokrát se jedná o ukázku z připravovaného románu "Slzy draka". Pokud i Vy byste rádi svá díla u nás publikovali, tak je pošlete na […]
  • Kutloch aneb i muži mají své dny11. října, 2018 Kutloch aneb i muži mají své dny Je po divadelních prázdninách. Brány divadel pro kulturně chtivé diváky se otvírají dokořán a zvou je na premiéry, dermiéry, obnovená představení. Milý diváku račte si vybrat z […]
  • Je rodina nej(ne)bezpečnějším místem?15. dubna, 2020 Je rodina nej(ne)bezpečnějším místem? Na jednom semináři, který se zabýval psychosomatikou, zazněla myšlenka, že lidé si rodinu spojují s bezpečím a štěstím, ale většině lidí se něco nepříjemného přihodí právě v rodině. Je to […]
  • Vasilův Rubáš láká na Konec světa3. prosince, 2012 Vasilův Rubáš láká na Konec světa Jsou trhlí a nápadní. A nebojí se udělat průvan v české scéně.