S tím, jak se svět pomalu smiřuje s tím, že koronavirus bude zřejmě trvale součástí naší společnosti, se toto téma dostává i do kultury. Nejinak tomu bylo v případě poslední sbírky hukvaldského psavce Neklana, který svou aktuální sbírku nazval příznačně – Potulky.
A skutečně – básník se toulá po rozličných krajinách. Tu s Bohem, tu po zeměkouli, tady zase říší pohádek. Ovšem vztek, nejistota, ale i výsměch inspirovaný covidovou pandemií prostupuje celým dílem. A právě díky covidu je konečně lyrický subjekt tím autentickým rozervaným Máchou, jenž kráčí světem tak zmateným, že už nezbývá prostor na svéráznost. Být punker, anarchista a zároveň volat po monarchii bylo ještě svérázným disidentstvím.
Ovšem boj za masarykovskou pravdu na straně jedné a proplouvání dezinformačními kanály s Tomiem Okamurou na straně druhé je již natolik ostrý střet idejí, že nevyhnutelně vede k bolestnému pnutí a vnitřnímu rozporu (Vládě tleskat nebo pískat?/Mám si zoufat nebo výskat?/Mohu ztratit nebo získat?/ Zůstat střízliv či se ztřískat?). Přirozený odpor k čemukoli, co vyžaduje stát, tak u básníka vnitřně kontrastuje s obavou o vlastní zdraví a s přibývající chaotičností vládních příkazů nabývají básně na agresivitě a cyničnosti (Pandemie horečnatě kufry balí/Úředníci drobty z kasy vyzobali) a stranou nezůstává ani kritika punkerů, kteří se rozhodli vládní nařízení dodržovat.
Hejt vůči všemu a všem se částečně přetavuje i do motivu ženy, která je v básních vyobrazena ryze kafkovsky – výhradně jako sexuální objekt, často v podobě prostitutky. Identita strážkyně zákona je třeba v básni interpretována verši „Vyzval jsem ji/ukaž cicky/Znehybněla jako socha/myslel jsem to sarkasticky/policistka byla plochá“.
Z formálního hlediska lze vypozorovat tendence k miniaturám a črtám, což se nejsilněji projevilo v kapitole, kde autor veršuje jména z kalendáře. Hravost, sarkasmus, nekonečná ironie, švejkovství a totální nekorektnost Neklanových veršů ukazuje, že autor dokáže i po letech intenzivního básnění objevovat nová témata a inspirace a přetavit je v zábavné a trefné čtení.
Více z LaCultury...
14. září, 2020 Protijed jako kritické myšlení Rozhovor s hukvaldským básníkem Neklanem, který v srpnu pokřtil svou novou knihu.
Nová sbírka Protijed má na obálce lahev Božkova. Co považuješ za Protijed Ty osobně? Spíše chlast, nebo […]
3. června, 2017 Muslimové ani básnici nám diktovat nebudou! Nová sbírka hukvaldského punkera je návratem ke klasické neklanovštině.
Sbírka Mezi námi zvířaty, kterou Neklan vydal v roce 2016, byla pro mnohé zklamáním. Vysoko nastavená laťka […]
27. září, 2024 Ve víru chlípné neřesti
Opavská autorka Nelly Černohorská po své mytologicko-hororové prozaické sbírce Zlovolné bytostiponěkud překvapila. Sbírka erotické poezie Čuňazie má podobný rukopis, tematicky se však […]
15. června, 2024 Jaká je cena za slzu?
Může to potkat i vás. Smutek. Nemoc. Beznaděj. Každý prožívá své pocity jinak a odpustit sobě i jiným v těžkých chvílích není snadné.
Melancholická sbírka básní nazvaná Cena za […]
19. dubna, 2024 Básnický koncert pro čtyři hlasy Básnická sbírka Čtyři kvartety vypráví o bytí v čase a díky své mnohoznačné a rafinovaně vystavěné kompozici patří k vrcholům světové poezie.
Ve čtyřech vzájemně propojených oddílech – […]
15. dubna, 2024 Od lyričnosti k příběhovosti Básnická sbírka Váha a hieroglyfy Igora Klikovace je unikátním přiblížením bosenské poezie v českém prostředí. Literatura ze samého srdce Balkánu je pro českého čtenáře zatím jednou velkou […]
8. října, 2023 Obrazy, básně, válka a láska. Nahlédněte do duše slavného básníka Sbírka Kaligramy jednoho ze zakladatelů moderní poezie 20. století Guillauma Apollinaira byla v originálu vydána v roce 1918. Do češtiny bylo přeložených pouze několik kaligramů, které […]
14. května, 2023 Básníkovo vyznání krásné Lauře Francesco Petrarca (1304 - 1374) byl italský básník a prozaik. Narodil se v toskánském Arezzu, studoval v Monpellieru a v Bologni. Pravděpodobně 6. dubna 1327 na Velký pátek potkal v […]
25. února, 2023 Nadčasová a okouzlující básnická sbírka Maminka Jaroslav Seifert, který za své dílo v roce 1984 obdržel Nobelovou cenu za literaturu, patří k nejvýznamnějším českým básníkům.
Výjimečné místo v jeho tvořbě patří zejména útlé básnické […]
22. června, 2022 Držet břitvu na tepu doby Autor Adam Pýcha napsal tuto básnickou sbírku proloženou několika prózami.
Knížka je rozdělená na tři časové úseky. Respektive čtyři, ale to čtvrté je mezičasí. Jinak je to minulost, […]
19. září, 2021 Navštivte Motýlí pavilon Tima Postovita! "Dnešní doba nese známky sémantické vyprázdněnosti. Básník by proto měl dbát na slovo, měl by mu poskytovat bezpečný přístav v moři plném velkých demagogických ryb a manipulativních […]