Tenhle pokoj se nedá sníst

vlastní fotografie
vlastní fotografie

Nicol Hochholczerová je slovenská autorka, která svými povídkami sklidila obrovský úspěch. Kniha s názvem Tenhle pokoj se nedá sníst ji vyšvihla do spisovatelských výšin. Alespoň na Slovensku. Kniha se zabývá sexuální tematikou, respektive vztahem mezi náctiletou dívkou a padesátníkem. Já moc děkuji Knihcentru za poskytnutí knihy k recenzi v rámci spolupráce.

 

vlastní fotografie
vlastní fotografie

Tereza je náctiletá dívka, která prožívá svůj vztah nevztah s mužem, který by mohl být klidně jejím dědečkem. Je mu přes padesát. Kniha, respektive příběh v ní, je takovou Terezinou osobní zpovědí. Neuvěřitelná zásoba metafor, osobních vyjádření a myšlenek, které jsou však podány velice těžce uchopitelnou formou. Nebo aspoň pro mě. Některé věty mi nedávaly smysl, a doteď nevím, co jimi chtěla autorka sdělit. Některé myšlenky byly opravdu znepokojující. Nicol se snažila o syrové a úderné vyjádření vpodstatě pedofílie, které by mělo člověka znechutit a znepokojit. Já se však nedokázala ponořit a pochopit naplno vše, co Tereza prožila. Když se však na obálku podívám, tak si vždy vybavím vlasy tahající z krku..nevím, co zrovna toto mělo znamenat, ale v knize se vlasy objevují od začátku do konce. Já asi neumím číst mezi řádky. Každopádně tím strohým textem na jednotlivých stránkách chtěla autorka určitě znásobit údernost celého sdělení, aby si čtenář mohl mezi dalšími informacemi trochu odpočinout či celé víc dovnímat, dopůsobit, …

Mě osobně kniha bohužel neoslovila. Myslím si, že na toto téma bylo napsáno mnohem více příběhů, které čtenáře takzvaně srazí na kolena a rozsekají ho na kusy. Co se mi však velice líbilo, byla čísla v nadpisu, která označovala věk Terezy a Ivana v částech, které zrovna čtete. Příběh totiž mapuje šestileté období tohoto podivného vztahu.

Kniha vyšla u nakladatelství Host v roce 2023.

Rate this post

Více z LaCultury...