Jedna z nejlépe hodnocených krimitrilogií posledních let se vrací na pulty českých knihkupců, tentokrát již s posledním dílem této série, a to pod názvem Šachové figurky. Fanoušci se tak opět mohou těšit na skvělý příběh zasazený do nespoutané a divoké krajiny ostrova Lewis a se zatajeným dechem sledovat, jak autor završil pohnutý příběh Fina Macleoda a obyvatel tohoto ostrova.
Knihy charismatického Skota si oblíbil bezpočet čtenářů po celém světě, o čemž svědčí i velký počet ocenění, která právě za svoji trilogii z ostrova Lewis dostal. Může se tak pyšnit například Barry Award za nejlepší detektivku roku, Prix Polar International a řadou dalších cen a nominací. A právě závěrečný román trilogie, Šachové figurky, se držel 23 týdnů v žebříčku britských bestsellerů. V současné době konečně vychází i u nás, opět v nakladatelství Host v překladu Lindy Kaprové.
Po událostech předchozích dvou dílů se Fin Macleod znovu trvale usídlil na ostrově Lewis, odkud kdysi odešel. Naděje na nový život s jeho dětskou láskou Marsaili mu vlije novou sílu do žil. Navíc zde vcelku snadno získá práci u místního majitele rozsáhlých pozemků coby šéf ostrahy. Pro bývalého policejního detektiva by pátrání po pytlácích měl být vcelku snadný úkol.
V tu chvíli však netuší, že se mu do cesty postaví dávný přítel ze studentských let, místní pytlák Piskoř, který se svého životního stylu nechce za žádných okolností vzdát. Na povrch vyplouvají i další podrobnosti z minulosti obou mužů, které ještě umocní překvapivý nález letadla, jež zmizelo před více než 17 lety. Oběma mužům je jasné, co se nachází uvnitř – ostatky jejich kamaráda, muzikanta Roddyho Mackenzieho. Fin se tak znovu vydává po stopách vlastní minulosti, aby odhalil mnohá tajemství, která měla zůstat navždy ukryta pod vrstvou rašeliny.
Stejně jako v předchozích dílech této jedinečné trilogie se znovu ocitáme na drsném a nespoutaném ostrově Lewis, který uhranul již bezpočet čtenářů. Toto Bohem zapomenuté místo autor vylíčil v celé jeho kráse a nahotě. Ve spojení se skvělým příběhem a autorovým vypravěčským uměním na čtenáře dýchá atmosféra doslova ze všech stran. To je patrné již od prvního dílu. Tato série prostě nesází na hektolitry krve, sériové vraždy a akční děj.
Naopak plyne vlastním tempem, staví právě na výjimečné atmosféře, skvěle propracovaných postavách a samozřejmě na prostředí, které zde hraje nezanedbatelnou úlohu a dodává knihám na opravdové jedinečnosti. A právě tyto aspekty v sobě „lewisovská“ trilogie snoubí. Šachové figurky se tomuto konceptu nijak nevymykají a drží autorem nastolený trend. Navíc až s touto knihou zapadnou i ty nejmenší detaily na své místo a celá mozaika života hlavních postav je kompletní.
Zatímco v předchozích knihách se řešil hlavně vztah Fina a Marsaili, popřípadě jejich rodinných příslušníků, tentokrát se autor rozhodl ponechat Finovu dětskou lásku poněkud v pozadí a věnovat se čistě minulosti hlavního hrdiny a jeho studentským letům plným muziky, drog a alkoholu. Přeci jen, co se týče dějové linie, ve které procházíme Finův život, čas již postoupil a cesty dvojice se rozdělily. Každý žil svůj život, tedy alespoň do chvíle, kdy se ve Skále jejich osudy opět střetly.
I zde autor používá stejné postupy jako u předchozích knih – střídání časových rovin, postupné odkrývání tajemství z minulosti i odhalování vraha. V tom se May v podstatě opakuje a čtenáře prakticky ničím nepřekvapí. Jenže u Mayových knih jde o detektivní zápletku až v druhé řadě, a přestože se zde nebude konat onen „wow efekt“, jaký měli mnozí čtenáři po dočtení Skály, pořád je to May, a to sakra dobrý. Možná tak někomu po dočtení ukápne i slza, protože drsný ostrov na okraji Evropy bude čtenářům rozhodně chybět.
Celá série je v mnoha ohledech hodně jedinečná a je opravdu dobře, že se o ní mezi čtenáři mluví, protože si svou pozornost bezezbytku zaslouží. Šachové figurky jsou více než důstojným rozloučením s tímto drsným ostrovem a nespoutanou přírodou. Ten, kdo dá těmto knihám šanci, rozhodně nebude litovat, jelikož dokážou ve svých čtenářích zanechat opravdu hluboký dojem.