Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Získejte, po čem toužíte. Bez kompromisu.

Vyjednávání. Schopnost, která může člověku v mnoha ohledech usnadnit život, a přitom zdaleka ne každý ji ovládá. Žádost o zvýšení platu, nákup auta nebo domu, výměna názorů s partnerem. To jsou příklady situací, kdy může být dobře vedené vyjednávání k nezaplacení.

Pokud byste rádi některé z vyjednávacích fint sami ovládali, příručku s funkčními a praxí prověřenými technikami máte nyní na dosah ruky. Stačí se začíst do knihy Nikdy nedělej kompromis z edice Žádná velká věda nakladatelství Jan Melvil.

O čem kniha je?

K autorství knihy o vyjednávání zřejmě neexistuje nikdo povolanější, než člověk, který po dobu více než 20 let pracoval pro FBI, a po jistou dobu zde vykonával profesi hlavního vyjednavače. Chris Voss při svém povolání zachraňoval majetek, životy, vyjednával s únosci i teroristy. Metody, které u FBI užíval, si samozřejmě nevycucal z prstu. Jde o výsledky experimentálního učení, vyvíjející na základě zkušeností agentů v poli, krizového vyjednávání a sdílení toho, co funguje. Dobrá zpráva je, že nyní si je můžete osvojit i vy.

V knize Nikdy nedělej kompromis se Voss dělí o řadu technik, které při své práci používal, ale jsou vhodné i pro užití ve všedním životě. Velká část těchto technik je kontraintuitivní, a jejich praktická aplikace bude nezkušenému člověku nejspíš připadat nepřirozená. To ale neznamená, že nefungují.

Klíč k úspěšnému vyjednávání dle Vossova přístupu rozhodně netkví v silové hře. V zásadě jde spíš o naslouchání protistraně a odhadnutí její motivace. Pokud dokážete pokládat správné otázky a přihodíte pár nenápadných psychologických triků, můžete z oponenta dostat ty správné informace a dát mu tak, co chce. A toho lze dosáhnout bez ústupu z vlastních požadavků. Chris Voss prostě kompromis nepřipouští.

zdroj:www.youtube.com

Autor si zřejmě uvědomoval, že pouhé pitvání vyjednávacího procesu a popis psychologických technik by mohl být poněkud nezáživný, proto v každé z kapitol uvádí skutečný příběh ze své praxe v FBI. Budete tak moci sledovat průběh vyjednávání o výkupném za uneseného člena rodiny ne při osvobozování rukojmí při bankovní loupeži. Na jednotlivých příbězích ilustruje Voss metodu, kterou v dané kapitole dále rozebírá. Díky tomu dostává kniha rychlý spád a nenudí pouhou teorií. A mimochodem, ne všechny z příběhů končí happyendem.

Proč byste ji měli chtít?

Rudý přebal nekompromisně podtrhující údernost titulu, poutavé téma na přiměřeném rozsahu stran a čtivost srovnatelná s beletristickými romány, to jsou atributy, které činí z Nikdy nedělej kompromis jasnou volbu pro čtenáře, kteří rádi rozvíjejí svou osobnost.

Pro mě se po dlouhé době jednalo o knihu, u které si chtěl popsané techniky okamžitě ověřit v reálném světě. A zdá se, že skutečně fungují!

Martin Mucha

Studovaný žurnalista, povoláním marketér, ve volném čase muzikant a čtenář. Nejraději čtu a recenzuji knihy o vědě, osobním rozvoji a biografie.

More Posts - Website