Přátelství dvou odlišných žen

files e 4731 stare odrudy
Obálka knihy, Zdroj: hostbrno.cz

Sally a Liss nemají na první pohled vůbec nic společného. Sally je problémová teenagerka, která má před maturitou a nesnáší pravidla, předpisy, dospělé a otázky. Liss žije sama na statku mezi poli a vinicemi a vypadá to, že všechny práce kolem hospodářství bez problémů zvládá.

Když se poprvé setkají, Sally hned pozná, že je Liss jiná jako ostatní dospělí. Nesoudí ji ani jí neklade podezíravé otázky, a tak Sally přijme její nabídku, aby přespala na jejím statku. Z jedné noci se rychle stane pobyt na dobu neurčitou. Sally pomáhá Liss s hospodářstvím a mezi starými hrušněmi a včelími úly objevuje kouzlo obyčejnosti. Liss však není zdaleka tak silná, jak se zdá… a možná nakonec Sally není ta, která potřebuje zachránit.

Autorem knihy Staré odrůdy, kterou v českém překladu vydalo Nakladatelství Host, je německý spisovatel, dramatik a učitel Ewald Arenz. Ewald píše romány, povídky, sloupky, organizuje literární akce a při divadle ve Fürthu, kde s rodinou bydlí, vede literární dílnu. Román Staré odrůdy se dostal do užšího výběru na cenu nezávislých knihkupců za rok 2019.

Kniha zaujme především nádhernými opisy prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Tyto popisy vás doslova vtáhnou do děje, a tak budete mít při čtení pocit, jako byste se ocitli na německém statku. Autor popisuje i jednotlivé práce, které hrdinky vykonávají, a tak se dozvíte spoustu zajímavostí, například o hruškách nebo o starostlivosti o včely.

I když je autor muž, dokázal se dokonale vcítit do svých ženských hrdinek. Sally a Liss tak působí uvěřitelně a skutečně. Obě mají svá trápení, které se v průběhu děje odhaluje: Sally to svoje prožívá teď, Liss jej prožila v minulosti a musí se s ním nějak vyrovnat. Společná práce je obě uzdravuje a pomáhá jim nacházet naději a sílu.

Na pozadí poklidného vesnického života autor otevírá těžká témata a klade otázky, na které si musí odpovědět nejen Sally a Liss, ale i čtenář. Kniha nabízí i pár nečekaných a dramatických zvratů, ale důraz klade na životní příběhy Liss a Sally a jejich neobyčejné přátelství, které jim oběma pomohlo začít znovu.

files e 4731 stare odrudy
Obálka knihy, Zdroj: hostbrno.cz
Rate this post

Více z LaCultury...

"Nikdy nejsi moc starý na to, abys mohl začít znovu snít nebo se vydat za dalším cílem." C.S. Lewis