Láska v časech nenávisti

Laska v casech nenavisti
Obálka knihy, Zdroj: hostbrno.cz

Láska si nikdy nebere pauzu. Ani když svět zešílí. Jean-Paul Sartre pozval Simone de Beauvoirovou na schůzku a teď čeká sám v kavárně. Henry Miller a Anais Ninová se milují v Paříži a občas si zajedou za tichými dny do Clichy. Pablo Picasso kličkuje mezi svou ženou a milenkami a Gottfried Benn musel vstoupit do armády, aby se k němu vrátila poezie.

V Německu se Bertolt Brecht, Thomas Mann a mnozí další rozhodují pro emigraci. K moci se dostávají nacisté, pálí se knihy a pro umělce, kteří (nejen) svou tvorbou jdou proti režimu, se život stává čím dál komplikovanějším. Svět se nezastavitelně řítí k tragédii, nacisté i fašisté stupňují teror, avšak blízkost druhého pořád zůstává tím, na čem nejvíc záleží. Vraťte se v časech do třicátých let minulého století a sledujte příběhy umělců, kteří zkoušeli milovat!

Autorem knihy Láska v časech nenávisti s podtitulem Kronika citů 1929 – 1939 je Florian Illies. Illies vystudoval dějiny umění v Bonnu a Oxfordu. Od roku 2019 je výkonným ředitelem nakladatelství Rowohlt Verlag. Globální úspěch zaznamenal díky knize 1913: Léto jednoho staletí a jejímu pokračování 1913: Co jsem ještě chtěl vyprávět. V českém překladu autorovy knihy vydává Nakladatelství Host.

Illiesova novinka je určená především čtenářům, kteří se zajímají o historii a umění a kteří už něco o uměleckých osobnostech třicátých let dvacátého století vědí. Pokud tyto osobnosti neznáte nebo znáte jen podle jména, budete se při čtení často ztrácet a kniha na vás bude působit jako jakýsi spletitý jmenný seznam, ve kterém pro vás bude téměř nemožné se zorientovat. Když k tomu připočítáte fakt, že zde spí takříkajíc každý s každým, vznikne opravdový chaos, ve kterém se ztratíte úplně. Aby k tomu nedošlo, je potřeba mít alespoň základní přehled nebo dostatek trpělivosti na vyhledávání informací, které vám pomohou jednotlivé příběhy zasadit do dobového kontextu.

Kniha je rozdělená na tři části. Ta první, odehrávající se před rokem 1933, je bezstarostná a bohémská. Všichni se baví, všichni si užívají všechna potěšení, která život nabízí. Druhá se věnuje roku 1933, který je začátkem konce svobodných let. Třetí část, zahrnující období po roce 1933, je plná zoufalství a beznaděje. Umělci jsou nuceni opustit své domovy a emigrovat, pokud se chtějí zachránit. Autorovi se povedlo dokonale zachytit atmosféru doby. Vypíchnul několik klíčových událostí a na ně navázal krátkými historkami ze života umělců. Jak už název knihy napovídá, soustředil se především na mezilidské vztahy. Díky tomu přináší zajímavé a překvapivé informace, které vám umožní podívat se na popisovanou dobu pohledem lidí, již ji skutečně prožili.

Laska v casech nenavisti
Obálka knihy, Zdroj: hostbrno.cz
Rate this post

Více z LaCultury...

"Nikdy nejsi moc starý na to, abys mohl začít znovu snít nebo se vydat za dalším cílem." C.S. Lewis