Že jde s trochou šikovnosti udělat podomácku opravdu všechno, potvrzuje publikace Aleny Thomas: Děláme si to doma sami, která obsahuje více než sto nejrůznějších receptur. Na své si přijdou fanoušci naturálních produktů i všichni, kteří rádi zkouší různé inovace nebo se naopak vrací ke kořenům starých osvědčených bylinkových triků našich babiček anebo prostě trpí alergií na spoustu nezbytných chemických přísad v kosmetice. K výběru máte tři části: kosmetika, domácí lékárna a domácnost.
Pokud je vám jméno Aleny Thomas povědomé, připomeneme, že je to brněnská rodačka, která nějakou dobu žila v Anglii, v současnosti pravidelně předvádí své recepty v pořadu Sama doma na ČT1. Přibližně před dvěma lety začala objevovat možnosti a výhody domácí výroby – přece jen sama vychovávala tři děti a času ani peněz nebylo nazbyt. Její nápadité recepty můžete nalézt také na blogu www.home-made.cz, který si získal velkou popularitu.
Samotná kniha je jakýmsi výběrem z tohoto webu (kde najdete přímo v rozpisu potřebných surovin i odkaz na e-shop, jehož kontaktní osobou je přímo Alena Thomas. Přesto pokud byste chtěli ušetřit, stačí trochu pohledat na internetu a zdánlivě exoticky znějících surovin se snadno dopátráte). Hlavní složku výrobků ale obvykle tvoří ingredience, které snadno nasbíráte nebo vydolujete ze spíže. Dva příklady za všechny:
Odjakživa mám slabost pro peelingy. Jednoduchost jejich domácí výroby vám vezme dech. Prostě smícháte lžičku olivového oleje a lžičku něčeho dalšího – např. soli nebo kávy. Jedinou slabostí výrobku je jeho trvanlivost. Praxe vyžaduje natrénovat odhad potřebného množství právě pro vaši potřebu. V kávovém peelingu jsem se obalila celá, doslova od hlavy až po patu a to dva dny za sebou, nicméně s výsledkem jsem byla spokojená a vydala se zkoumat další receptury.
Druhý pokus zabruslil do poslední kapitoly, kde najdete šikovné nápady jak ušetřit za nejrůznější čističe. S vervou sobě vlastní jsem se pustila hned do prvního receptu zaměřeného na tajemství výroby pracího gelu. Finančně nenáročné suroviny dostupné v každé drogerii přímo volaly po vyzkoušení. Jenže ouha, je potřeba přilít 10 litrů horké vody a udržovat směs surovin dobře rozmíchanou. Dostatečně velký hrnec jsem nenašla. Nevadí, kniha je přece věnována kreativním čtenářům, a tak jsem ohřála pět litrů vody a žbluňkla do ní vytvořenou směsku. Záhadou nezůstalo ani zdánlivě nedosažitelné heslo dobře rozmíchejte – vyřešeno tyčovým mixérem. Nervózní jako dítě před vánocemi jsem se pustila do sobotního prádla. Bylo čisté a vonělo mýdlem. Zářila jsem pýchou. Ačkoli mi jeho výroba nezabrala předepsaných deset minut, ale celé odpoledne a koupelna je teď plná lahví s gelem… A jaký je tedy závěrečný dojem z knihy?
Vždycky mě lákalo zkoušet různé domácí patlanice, jenže pátrání po nejrůznějších receptech vyžaduje vytrvalost a chcete-li je používat opakovaně, není na škodu skladovat získané receptíky na jednom místě, ačkoli se neustále někde ztrácely a zakládaly. Proto mi kniha plná šikovných nápadů přišla právě vhod, ačkoli kroužková vazba by pro mě byla praktičtější než zvolený paperback. Obávám se, že při mém listování při pracovním postupu (zalepenýma rukama) z něj brzy bude salátové vydání.
Kladně hodnotím všudypřítomné fotografie, které knize dodávají atmosféru a motivují vás k výrobě zobrazeného produktu. Obecně by se dalo říct, že styl blogu je přenesen i do knihy – při pročítání máte pocit, že listujete rodinným zápisníkem všelijakých osvědčených babských rad, na kterých by vážně mohlo něco být. Je jen na vás, co si vyberete na vyzkoušení. Osobně jsem neodolala a jako součást recenze podrobila zkoumání několik rozpisů.
Popis výroby je stručný, jednoduchý a dostačující, ačkoli občas musíte být připraveni improvizovat s pomůckami a učit se ho přizpůsobit svým nárokům na výsledné množství. Pokud máte v plánu vyzkoušet celou knihu, připravte se na to. Zajeďte si na velký nákup sody a olivového oleje, které jsou skoro ve všem a pohledejte i rozumný nákup podobných surovin. Připravte si také zásobu nejrůznějších krabiček, lahviček a kelímků na výsledné produkty. Ačkoli ve výsledku ušetříte a suroviny vám v nákupním množství budou sloužit na několik receptů, zadarmo taky nejsou (kromě bylinek) a je třeba na to myslet, stejně jako na spotřební lhůtu výsledných produktů.
Než si knihu pořídíte, vyzkoušejte si recept z webu nebo pořadu Sama doma. Pokud vás to chytí, knihu si kupte. Tvoření s čarodějným nádechem, zvědavost při aplikaci výtvorů a žasnutí nad výsledky vás už nepustí. Budete mít napilno přinejmenším celé léto. Tak příjemnou zábavu.
Alena Thomas: Děláme si to doma sami
Jota 2014
Brožovaná
248 stran