LÁSKA VE STŘIHU COSPLAYE – Japonský komiks, který vás vezme do světa prvních lásek a cosplaye.

Laska ve strihu cosplaye
Obálka knihy, Zdroj: crew.cz

Stačí vyrazit na jakoukoliv sci-fi či komiksovou akci a potkáte tam davy lidí převlečené za své oblíbené filmové, seriálové či komiksové postavy. Některé z těch kostýmů jsou vážně nápadité, některé mají vtip a spousta z nich vyžaduje skutečné tvůrčí mistrovství. Z cosplaye, věci, která byla dřív jen koníčkem pár lidí, se stal fenomén, který dokáže nejen oživovat akce, ale i ohromovat a fascinovat. A právě jím se zabývá nejnovější manga.

Wakana Godžó je samotářský středoškolák s jasným životním cílem: stát se mistrem ve výrobě tradičních panenek Hina. Lidé jako Marin Kitagawa, třídní krasavice neustále obklopená širokým kruhem kamarádek, jsou pro Wakanu skoro jako bytosti z jiného světa. Díky náhodnému setkání se však jejich vzdálené světy nečekaně protnou. Jejich nový vzrušující život ve světě cosplaye právě začíná!

„Mangy rády umisťují své příběhy do zajímavých prostředí a nechávají čtenáře nahlédnout do nových světů,“ říká Petr Litoš, ředitel Nakladatelství CREW. „Někdy fiktivních, ale často skutečných – a v té chvíli dávají důraz na zajímavé a často neznámé detaily ze zákulisí. A svět cosplaye, jeho pravidla a zásady, jsou opravdu hodně zajímavé. Zvláště, když se s nimi seznamujeme prostřednictvím hrdiny, který je do tohohle vesmíru vtažen téměř násilím a učí se, jak v něm obstát. A jeho partačka zase začíná chápat, co všechno obnáší ušít dokonalý kostým.“

I když tu kostýmy a cosplay hrají obří roli, pořád je tato manga především o vztazích a o tom, jak se dva nesourodí jedinci postupně sbližují a objevují nejen nové světy, ale i sami sebe. A jak se mezi nimi rodí i něco víc než jen profesní vztah. Se všemi komplikacemi, které k tomu patří.

„Téhle manze se prostě nedalo říct ne,“ pokračuje Petr Litoš. „Jednak je tu téma, které strhne nejen lidi, co se cosplayem zabývají, ale i ty, které zajímá oblékání a móda. A pro ty, co tohle nebere (ale pozor, po přečtení téhle série se to může změnit), je tu přitažlivý romantický příběh. Máme tu zajímavé hrdiny, školní prostředí, dospívání a samozřejmě, krásnou kresbu, díky které ožívají nejen kostýmy, ale i emoce.“

Komiksová série je poměrně nová. V Japonsku začala vycházet v roce 2018, hned o rok později byla na Next Manga Award označená za šestou nejlepší vycházející mangu a začala vycházet i v Americe, roku 2020 se díky japonským knihkupcům stala třetím nejvíce doporučovaným komiksem, roku 2022 se objevil anime seriál a manga se zařadila mezi deset nejprodávanějších mang Japonska. A v roce 2023 se tato série konečně objevila i u nás.

Tak pojďte nahlédnout do fascinujícího světa cosplaye!

Laska ve strihu cosplaye
Obálka knihy, Zdroj: crew.cz

Více z LaCultury...