
Neskutečně povedená dvojka. Taková, u které se říká „hledali se, až se našli“, protože když jsou tihle dva spolu, myslím tím zpovídajícího novináře Martina Moravce a zpovídaného lékaře letecké záchranné služby Marka Dvořáka, je o srandu postaráno. Ale kluci umí být i vážní, také tomu přispívá téma, kterým nás prostřednictvím tohoto rozhovoru seznamují.
Oba pány bedlivě sleduji na sociálních sítích. Pana Moravce o něco déle, protože mě uchvátily již jeho předchozí knihy se zajímavými rozhovory a potkala jsem jej také osobně, kdy mi věnoval kousek svého času, aby se mi do jedné ze svých knih podepsal a vyblejsknul se s mou maličkostí. I tato krátká chvíle mi potvrdila, o čem jsem již byla přesvědčena, Martin je neskutečný sympoš a smíšek, a jako s takovým se musí konverzovat jedna radost (co, Martine? 😊). A potvrzuje to i obrovská úspěšnost jeho knih mezi čtenáři. Vlastně si za to může i sám, propaguje je totiž perfektním způsobem!
Vraťme se však zpět k rozhovoru s Markem. Vyprávění zkušeností a zážitků z nemocničního prostředí, je pro obyčejné smrtelníky něco jako otevření pandořiny skříňky. Mnozí z nás nemají ani potuchy, co všechno musí denně zdravotníci prožívat, kolik emocí a energie za ten den ve službě vyprodukují, jaké nervy a stres musí tato práce obnášet. Díky podobným OTEVŘENÝM a UPŘÍMNÝM rozhovorům můžeme nahlédnout pod pokličku těch nejzkušenějších, čehož si já osobně nesmírně vážím (díky, Martine).
Samotného čtenáře/posluchače čeká plejáda zajímavých informací, ale i návodů např. jak se nebát poskytnout první pomoc. V knize je všechno. Zaručuji, že při čtení budete plakat, smát se, budete číst s pokorou, hlubokým procítěním, pochopením i rozčarováním nad některými pravidly postavenými na hlavu, budete se dojímat i naštvávat. Nakonec knihu zavřete s naprosto novou přidanou hodnotou ve své hlavě a zamyslíte se nad křehkostí a pomíjivosti lidské existence. Teď tu jsme, ale za minutu to může být úplně jinak! Dostane se vám poučení ve věcech, které bychom sice měli znát, ale v případě nutnosti jsme my lidé schopni zapomenout i vlastní jméno, natož kroky, jak zachránit člověka v ohrožení života. Vtipné je nazírání doktora na nás pacienty. Zejména, když ztratíme nervy a jsme na lékaře schopni slovně i fyzicky vyjet. Marek se nebojí mluvit o věcech, které jsou i nepříjemné, sem tam utrousí nějaké to peprné slovíčko, ale ono to k této práci prostě patří.
Dostal mne Markův živý popis nejrůznějších scén ze zásahů, jež navíc přednáší s naprostou úctou ke zraněným. Je to srdcař a jde to znát! Jeho nasazení je často na úkor rodinných závazků, ale takhle to prostě ti opravdový doktoři mají.
Ukázku z audioknihy naleznete na stránkách Audiotéky – zde.
Že Martin ví přesně, na co se zeptat, už víme, ale i v této recenzi chci vyzdvihnout jeho úžasný cit pro pokládání těch správných otázek ve správnou chvíli.
Můj obdiv měli zdravotníci vždy. Už od malička se s různými typy setkávám díky mamce, která je zdravotní sestřičkou a dlouhé roky působila v psychiatrické léčebně. Manžel navíc strávil desítky let jako řidič u záchranky a zážitky z této práce jsou někdy také až neuvěřitelné. Nyní, když sama pracuji přímo v areálu jedné z největších nemocnic v Česku, se můj respekt vůči zdravotnickému personálu ještě zvýšil. A pokaždé, když mi nad hlavou přeletí helikoptéra, vzpomenu si právě na pana Dvořáka.
Na audioknize spolupracovali herci Martin Stránský, Josef Pejchal a Petra Bučková. Můj názor je, že není lepšího hlasu pro namluvení audioknihy než Martinem Stránským, ale zrovna zde mi jeho hluboký hlas k Markově osobě neseděl. Ale to jen proto, že Markův jemnější hlas znám ze sociálních sítí. Každopádně se jim interpretace povedla skvěle. Poslech jsem si užila stejně jako čtení knihy samotné.
Za poskytnutí audioknihy k recenzi děkuji Audioteka.cz.