Markéta Lukášková je pro mě autorkou knih, které jdou svým tématem vždy na dřeň, ale jsou svým způsobem vtipné a ze života. Na její novinku Odvaha jsem se proto moc těšila. Nečetla jsem si anotaci, nepátrala o čem je, protože je prostě od Markéty a to je sázka na jistotu. To, co jsem však měla možnost si v knize přečíst, to mi vyrazilo dech. Markéta se pustila do zcela odlišného žánru a zpracovala příběh z historie. Přesněji 50. léta v Československu.
Ada je mladá žena, která má své sny, ale bohužel, ty se hroutí jako domeček z karet. Je totiž Židovka, která má zakázané studium, navíc žije s matkou,která je nemocná a o jejich životy se zajímají komunisté, kterým Židé vadí stejně jako nacistům. Přežily koncentrační tábor, který je už tak hodně poznamenal a mají se opět bát o život? Do života jí vstupuje Karel. Člověk starší, ale zralý a rozumný, který ač je komunista, tak se do Ady zamiloval a touží po tom poskytnout jí a její matce opět skvělý život. Opravdu? Nebo je to pouhý kalkul v jeho mocenském boji? Ada stojí před obrovským životním rozhodnutím, které jí a její matce může nadobro změnit život.
Autorka si pro čtenáře přichystala dva pohledy a dva osudy, které by mohly následovat podle toho jak by Ada odpověděla na jednu důležitou otázku. A věřte mi, že oba dva osudy vámi zacloumají. Markéta si nebere servítky a popisuje komunistický režim velice syrově a opírá se o skutečná historická fakta. Mě tímto popostrčila k tomu, abych si googlila další informace, protože řekněme si na rovinu, škola se této otázce historie moc nevěnuje. Komunistický režim byl prohnilý a absolutně mu nešlo o obyčejné lidi, aby se měli dobře. Všichni ti papaláši si hrabali pro sebe, lidé na sebe donášeli, udávali a za kdejaký prohřešek vám hrozil trest.
Při čtení mnou cloumaly emoce. Zlost, smutek, a obdiv na odvahou některých postav. Ada byla svá. Byla nekompromisní. Byla na venek tvrdá, ale uvnitř spravedlivá a citlivá. Karel pro mě byl zosobněním zla a vypočítavý člověk, pro kterého byl komunistický režim víc než lidé v jeho okolí. Dozvídáme se o kořenech Adiny rodiny, o její velké lásce, kterou ztratila, ale ve skrytu duše stále věřila, že se jednou potkají.
Autorka do příběhu s velikým citem zakomponovala historické události, které se opravdu staly. Třeba vánoční projev předsedy vlády Zapotockého v roce 1952 o tom, jak Ježíšek zestárl a narostly mu vousy a stal se z něho děda Mráz…prostě masírka i o Vánocích. Ten projev si rozhodně pusťte či přečtěte. Je mi špatně z toho, co lidé museli poslouchat…
Jsem ráda, že je tato temná doba za námi a doufám, že si o ní budeme už jen číst. Na historii se nesmí zapomenout. Nikdy. A Markéta se tohoto období zhostila naprosto bravurně a jakmile knihu otevřete, nebudete ji chtít odložit. Slibuji.
Děkuji společnosti Knihcentrum za poskytnutí recenzního výtisku. Kniha vychází 16.5.2024 a rozhodně si ji musíte přečíst.