Zdají se vám sny? A rozumíte jim?

obálka, zdroj www.grada.cz
obálka, zdroj www.grada.cz

V poslední dekádě jste možná zaznamenali značný nárůst článků o sebepoznání. Uspěchaná doba vyžadující skvělé výkony a propracované rozložení času si žádá co nejlepší využití potenciálů a lidského kapitálů. Nejsme ale stroje. Co se v našich hlavách odehrává, když vypneme a spíme? Jak se svými sny pracovat? O tom je kniha Marty Helingerové Sny jako zdroj sebepoznání, ktero uvydalao nakladatelství Grada.

Sny fascinovaly lidstvo odjakživa. Z minulosti se zachovala řada snářů s ustálenými výroky pro ten či prvek a jeho význam, nutno poznamenat, že velmi často neblahý. Nejstarším dochovaným snářem je několikasvazkový Výklad snů, který pochází z Antického Řecka. Musím přiznat, že snář doma mám již delší čas, práce s ním, ale někdy bývá dosti matoucí (o výsledcích z internetových snářů raději pomlčme). Jak tedy se sny pracovat správně?

Helingerová ve své knize o 18 kapitolách pojednává nejen o obecných rovinách snů, ale věnuje se také tomu, co sny dokáží (například přivodění inspirace, rekapitulaci zkušeností, zrcadlení životního postoje) a nabízí metody, jak konkrétně se sny pracovat.

Bližší informace a ukázku k prolistování naleznete na webu nakladatele – zde.

logo GRADA, zdroj:www.grada.cz
logo GRADA, zdroj:www.grada.cz

Brožovaná publikace formátu A5 je poměrně výživným čtením, ačkoli se místy vyskytne pomocný náčrt nebo doprovodná fotografie humanitních vědců. Osobně bych tedy uvítala více pestrosti, ať už v podobě barevných nadpisů, infoboxíků či doprovodných ilustrací. Samotný text je výrazně členitý,  prokládaný příklady a tipy. Pro systematickou práci je třeba ocenit názvy kapitol vytištěné při vnějším okraji stránek, které jsou čitelné při listování knihou.

Marta Helingerová je psycholožka kovaná univerzitní teorií i životní praxí. Publikuje například na webu Psychologie.cz, kde se v jejím medailonku uvádí zaměření na pomoc s osobními problémy a vztahy, obrana proti psychickému násilí, krizová intervence, ale také práce se sny.

(Výkladu snů se patrně věnuje také prostřednictvím svého webu. Ten na mne ale na první pohled nepůsobí právě funkčně a důvěryhodně, vzhledem k vsunutým nedokonalostem hned v horním menu. Proto buďte raději před odesíláním jakýchkoli údajů či plateb obezřetní).

Helingerová před šesti lety vydala knihu Uzdravte svou duši, která se zaměřuje na sebepéči a mezilidské vztahy. Nyní se věnuje sebepoznání skrze práci podvědomí v titulu Sny jako zdroj sebepoznání, který vychází v rámci rozsáhlé edice Psychologie pro každého, kterou si můžete prohlédnout zde.

Publikace Sny jako zdroj sebepoznání cílí na laickou veřejnost, což je vidět ze stručného popisu v rámci jednotlivých odstavců, pracující s myslí čtenáře krok za krokem. Ostatně sama autorka hned na počátku úvodu knihy (str. 11) sděluje, že kniha je určena „lidem, kteří hledají návody a inspiraci, jak svým snům porozumět a jejich poselství propojovat s každodenním životem.“ Dodává také, že považuje za důležité, aby čtenáři kromě rozumového přístupu pěstovali také imaginaci, na která je v dnešní multimediální době dosti potlačována. Na konci knihy jsou pro potporu této dovednosti publikovány obrazy Gabriely Lašťovky.

obálka, zdroj www.grada.cz
obálka, zdroj www.grada.cz

Více z LaCultury...

Co o sobě říci? V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.