Meik Wiking je ředitelem Institutu pro výzkum štěstí, výzkumným partnerem Světové databáze štěstí a zakládajícím členem Latinskoamerické sítě pro politiku pohody a kvality života. V Česku ho známe díky jeho knize Hygge. Co to vlastně je to hygge? Je to sdílení s lidmi, které máme rádi. Pocit domova. Pocit bezpečí. Pocit vnitřního klidu a blaženosti. Jaký nejvíc hygge moment Meik zažil? A plánuje další knihu? Dozvíte se na dnešním Čaji o páté.
Jste ředitelem Institutu pro výzkum štěstí v Kodani. Proč jste se rozhodl napsat knihu?
Zaujala mě možnost prezentovat vědu zvanou štestí. Zkoumám pocit štěstí a když mluvím s lidmi, kladu jim tři otázky. Jak se dá změřit štěstí? Proč jsou někteří lidi šťastní a jiní ne? Jak zlepšit kvalitu života? Na tohle téma píšu různé zprávy a články a kniha byla dalším krokem na mé cestě.
Vaše knihy jsou o fenoménu zvaném hygge. Myslíte, že hygge může udělat lidi šťastnějšími?
Vypadá to tak. Hygge vytváří hezkou atmosféru a díky němu si lidé užívají každodenní maličkosti.
Jaký najvíc hygge zážitek jste zažil?
Myslím, že jeden z mých nejvíc hyggelig zkušeností jsem prožil ve Švédsku. Byl jsem tam s partou přátel a bylo to před několika lety v prosinci. Odpoledne jsme byli na turistice, pak jsme se vrátili do chaty, připravili jsme si jídlo, dali si víno a pivo a užívali si ticho. Bylo to moc hyggelig. Někdo se zeptal: Může to být ještě víc hygge? Jedna holka odpoveděla: Ano, bylo by to víc hygge, kdyby byla bouřka, protože tady uvnitř by jste se cítili chráněni v bezpečí před vším, co by se dělo venku.
Plánujete napsat další knihu?
Ano, plánuji. Mimochodem, zníte už docela jako můj editor (smích). Nějaký čas budu dělat výzkum a pak se pustím do psaní. Kniha ale nebude vydána před rokem 2019.
Ve vašem Institutu zkoumáte štěstí. Jak?
Stejně, jak můžeme zkoumat další psychologické fenomény. Zkoušíme porozumět depresi a stresu a stejné je to i se štěstím. Štěstí je pozitivní emoce a my zkoumáme, při jakých příležitostech ho lidé pociťují. Sledujeme lidi určitý čas, ptáme se jich, jak probíhá jejich život, zaznamenáváme případné změny a zkoumáme, jak jejich pocity štěstí ovlivní třeba svatba nebo narození dětí.
Která kniha je vaše nejoblíbenější?
Mám rád knihy od Ernesta Hemingwaya a Johna Steinbecka. Kdysi jsem chtěl být spisovatel jako Hemingway. Odjel jsem do Španelska a zkoušel psát román, který ale naneštěstí nikdy nespatřil světlo světa. Čtu taky hodně knih vysvětlujících lidské chování, mou nejoblíbenější ale zůstává Hemingwayův román Sbohem, armádo.
Máte nějaké ověřené rady pro lepší život?
Je těžké poradit něco univerzálního. Záleží na tom, jací jste a v jaké situaci se nacházíte, ale důležité jsou vztahy. Taky je důležité dělat něco aktivního, něco nádherného a trávit čas s ostatními lidmi. Jsou to kroky, které vždy směřují ke štěstí.
Je něco, co chcete vzkázat svým českým čtenářům?
Ano. Nejdřív ze všeho chci říct, že Dánsko a Česko toho mají hodně společného. Obě to jsou malé krajiny a obě si dobře vedou ve světovém řebŕíčku štěstí. V seznamu 155 krajin je Dánsko na čtvrtém místě a Česko na pátnáctém. Pro lidi v obou zemích jsou důležití přátelé a rodina. Myslím si ale, že Česko má před sebou velkou výzvu. Je zde vysoká míra korupce a já doufám, že se ji podaří odstranit. To je moje přání pro Česko.
Zdroj obrázku: twitter.com
Korektura: K.Ch.