Jsou Dánové nejšťastnějším národem na světě? No, přinejmenším výzkumy to tvrdí, a tak se nedivte, že zde existuje zcela ojedinělá organizace – Institut pro výzkum štěstí v Kodani. Jeho ředitel, Meik Wiking, napsal publikaci, pomocí které chce čtenářům přiblížit ojedinělý pocit šťastného tetelení, tzv. hygge. Ten si totiž Dánové dopřávají častěji než většina vystresované Evropy.
Mnozí tvrdí, že moderní doba přeje hlavně extrovertům. Neustále někdo s někým nějak komunikuje. Neustále se někdo někam žene a očekává, že to máte stejně. Hygge je tak příjemnou změnou, kterou si ke svému přizpůsobí a následně snadno oblíbí stejnou měrou i bílé vrány klidných extrovertů a společenských introvertů. „Je to taktika, jak být společenský a přitom se necítit vyčerpaně, protože vás nikdo neokrádá o váš vlastní svět,“ poznamenává autor postřeh, ke kterému ho přivedla zahraniční studentka.
Desatero hygge manifestu
K navození příjemného pocitu spokojenosti a štěstí, kdy se cítíme milováni, v teple a v bezpečí pomáhají tyto prvky:
- Atmosféra – zejména pak rozložení světel. Možná jste si všimli, že v místnosti s ostrůvky teplého světla se cítíte příjemněji než v hale s obrovským lustrem s ostrou zářivkou. Velký význam pak mají především svíčky, kterých mají Dánové neuvěřitelnou spotřebu – přibližně až kolem 8 kg ročně, přičemž (POZOR) neuznávají žádné barvené aromatické svíčičky.
- Přítomnost – vychutnejte si daný okamžik. Zastavte své rozběhnuté myšlenky na zítřejší povinnosti v práci a vypněte aspoň na chvíli i telefon a ostatní komunikátory.
- Potěšení – udělejte si drobnou radost tabulkou své oblíbené čokolády nebo horkým nápojem. Káva je pro Dány základním kamenem jejich existence. V anketě, co si Dánové spojují s hygge se teplé nápoje umístily na prvním místě a (cca) 10% tak předběhly svíčky, krby a vánoční svátky.
- Rovnost – vycházejte si navzájem vstříct se svým okolím, nejen s kolegy, rodinou a přáteli.
- Vděčnost – radujte se z maličkostí a všeho, co máte. Jak sám autor uvádí – „Možná, že lepší už to nebude.“
- Nesoutěžíme – každý má své úspěchy a nejlépe si je samozřejmě vychutná v okruhu svých blízkých. Nezapomínejte ale, že není třeba se úspěchy přehnaně honosit. Prostě si to jen vychutnejte a nezapomeňte ocenit také své okolí. Dost možná nejste jediní, komu se dneska něco povedlo.
- Pohodlí – STOP! Dejte si pauzu. Pro mnohé je těžké vymanit se z křeče rychloběhu světa a užít si třeba západ slunce, praskot dřeva v krbu nebo píseň cvrčků i mimo dovolenou.
- Příměří – politiku, hru na princip a dramatizaci všedních situací nechte za dveřmi.
- Pospolitost – vzpomínejte na společné zážitky a nenásilně vytvářejte nové. Někdy stačí zahrát si deskovou hru z dětství nebo vytáhnout zaprášené fotoalbum.
- Útočiště – „Tohle je tvoje tlupa tvůj přístav bezpečí,“ podotýká Wiking k tomuto bodu. Neváhejte proto svůj byt a kancelář přizpůsobit svým potřebám. Obklopte se svíčkami, polštáři, dekou, přírodními materiály, knihami, keramikou… zkrátka čímkoli čeho se budete s potěšením dotýkat bříšky prstů i očima.
Hygge je sice životním stylem, je však třeba říci, že si nehraje na modernu. Naopak. Staré věci mají být skutečně staré. Z bazaru. Po někom, kdo je vlastnil a jehož příběh si budete svou fantazií vyvíjet podle vůně daného předmětu. Dává přednost tradici a pohodlí před chladně elegantní modernou. „Hygge je v mnoha ohledech průvodcem nenáročného života. Noscí s vámi vaše pyžamo a den před Vánocemi s vámi kouká na Pána prstenů, sedí vedle vás na okenním parapetu, pijete z jednoho hrnku a koukáte z okna ven,“ přibližuje hygge Wiking.
Hygge zkrátka hýčka všechny vaše smysly. Vaši chuť prostřednictvím požitku z dobrého jídla a pití. Váš sluch díky praskání polen v krbu nebo bubnování jarního deště na okno. Váš čich, neboť právě vůně probouzejí lidské vzpomínky nejintenzivněji. Váš zrak díky příjemnému světlu a barvám, které postrádají dravost (mimochodem tady opatrně – otevřete-li skříň nějakého Dána uvidíte černou, černou a zase černou. Inu, možná i divoce šedou). Hygge pracuje s vnímáním světa doteky, pracuje s emocí vzbuzenou strukturo dřevěné desky stolu, u nějž snídáte nebo hebkostí deky, do které se zachumláte po zimní procházce.
Wiking knihu píše poutavě, nepoučuje čtenáře ale laskavě jej vede v přátelském duchu k zamyšlení nad dosavadním životem. Neustále pouzkazuje na výsledky výzkumů ohledně Dánského obyvatelstva, tyto fakta jsou však dobře zapracována do kontextu. Jedná se vlastně o populárně naučnou učebnici ohledně části dánského životního stylu a zdařilý návod, jak jej ochutnat. Knihu díky tomu lze doporučit širokému čtenářského publiku napříč všemi generacemi. Na stránkách nakladatelství Jota, pak naleznete také ukázku z knihy.
O této knize i dvou dalších podobně zaměřených publikacích najdete článek také na blogu izlato24.