Festival Permakultura v meste proběhl 7.3.2020 v budově Nové synagógy v Žilině s dobrou účastí. Program byl sestaven z odborných přednášek a doplněn kulturním programem na scéně v kavárně, několika prodejními stánky, workshopy a odpolední poradnou.
Začátek naší cesty byl trochu kostrbatý, neboť GPS navigace Sygic (o níž jsme si myslela, že najde cestu i z pekla) odmítala nalézt v Žilině budovou Nová synagóga i ulici J. M. Hurbana. Nemajíce data, zkusili jsme ještě off-line MAPY.CZ a ty budovou bez problémů našly (ukázalo se, že se nachází na ulici Jozefa Miloslava Hurbana). Tímto tedy jejím tvůrcům děkuji a s velkým uznáním konstatuji, že je aplikace čím dál lepší.
Samotná budova má velkou architektonickou hodnotu. Jak se můžete dočíst na oficiálních stránkách: „Budova neologickej synagógy v Žiline patrí k najkrajším a z hľadiska architektúry najdôležitejším židovským stavbám na Slovensku. Stavba stojí na mieste pôvodnej synagógy z roku 1861. Modernú budovu s kupolou projektoval svetoznámy nemecký architekt Peter Behrens.“ Nová synagoga je veřejnosti otevřena každou středu – neděli v čase 13.00 – 19.00 hodin. Program koncertů a dalších kulturních akcí najdete na adrese: www.novasynagoga.sk/program.
Jak už víte, v hlavním sále probíhaly od 9:00 do do 19:30 odborné přednášky na téma Permakulutra: Okraje a hranice. Všechny přednášky byly zajímavé, ale s dovolením vyberu dvě, které mě zaujaly nejvíce.
Osobně se mi velmi líbila přednáška Ing. Arch. Milana Šušky, Ph.D., který přednášel o (ne)souladu architektury a krajiny a zaujal mne jak prezentačním stylem (vtipný, uvolněný, nápaditý), tak i samotným obsahem. Věděli jste např., že lemování domků modrou barvou mělo i jiný než estetický význam? Na modrou, totiž neleze hmyz. No schválně si to můžete doma vyzkoušet. Pokud byste se o jeho práci nebo kritickém regionalismu, doporučuji vám navštívit stránky podrozsut.com.
Zajímavý byl i blok věnovaný mulčování z hmot organických (rozloží se samy) nebo anorganických (zůstávají v čase stejné a je potřeba počítat s vlivem na okolí – např. nalámaná taška vydává horko a je tedy důležité mít kyprou půdu). Přednášku vedla Kateřina Horáčková a bylo vidět, že je před obecenstvem jako ryba ve vodě, i když by jistě potěšil větší časový prostor. Co důležitého jsem si odnesla z jejího výstupu? Důležité je zkoušet a pozorovat. „První rok svou novou zahradu pozorujte zhruba 20 minut denně. Sedněte si do trávy, nehleďte do počítače ale kolem sebe. Tak si na vás okolí zvykne a vy si uvědomíte, jak zahrada funguje, kde padá listí, kudy vedou mravenčí cesty… A udělat to můžete i ve své staré zahradě.“ Více se dočtete na jejím webu permajoga.cz.
Pokud vás permakultura zajímá, nemělo by vám uniknout hlasování na stránkách www.oazy.sk.
Stánky byly umístěny po obou stranách balkónu – k zakoupení byly např. zlevněné přírodovědné a zahradnické knihy, bio bylinná semínka, originální, nenáročný zavlažovací systém OLLA, za dobrovolné ceny byly nabízeny produkty organizátorů festivalu, příjemně voňavé bylinné masti a kosmetika firmy Herbárium a také se rozdávaly deseti-gramové směsi pro výsadbu pěti metrů čtverečních motýlí louky.
Další stánky se nacházely v chodbě vedoucí z hlavního sálu do kavárny. Jednalo se o stánek izolace ovčí vlnou IZOVLNA.SK,rodinné firmy BAT-MAN s budkami a krmítky, a stánek KOMPOSTUJME zaměřený na chov kalifornských žížal.
V kavárně se odehrálo divadelní představení i přednáška o soužití mezi mužem a ženou. Jak něco takového souvisí s permakulturou? Inu, ať už se pouštíte do čehokoli společně, je potřeba být upřímní k druhému i k sobě. „Nezabudnite, co checte vy. Dajte si pozor na domnnienky a nezabudnite prieběžně prenastavovat, lebo všetko sa časom menia,“ radila v rámci přednášky Martina Junga.
Přímo v hlavním se nacházel stánek s rouby starých odrůd jabloní a hrušní z Bílých Karpat prostřednictvím zástupce ovocného sadu zapojeného do projektu Bielokarpatský ovocný poklad.
A jak akci hodnotí návštěvníci? „Víc takových akcí,“ vzkazuje Tomáš ze Vsetínska.