Tajemství masožravek

Obálka knihy, Zdroj: grada.cz

Vždycky, když slyším o masožravých rostlinách, vybaví se mi film Adéla ještě nevečeřela a vzápětí můj malinkatý květináček s rosnatkou, která celý rok likviduje v kuchyni octomilky. Takže co se tak o ní a jejích příbuzných dozvědět něco nového? Co na tom, že Tajný život masožravých rostlin je populárně naučnou knihou pro děti!

Na publikaci je prostě znát, že je psána pro dětské publikum a to hned díky několika specifickým prvkům. Řekněme si aspoň ty dva nejvýraznější.

Tak za prvé je naprosto plná barevných ilustrací italské malířky Rossely Trionfettiové, která ilustrovala již šest knih pro děti a podílí se také na vývoji interaktivních aplikací a her. Její obrázky veselé, hravé, prodchnuté živými ale ne ostrými barvami. Kniha je zpracována ve velkém formátu 227 x 320 cm, takže je na co se dívat.

Obálka knihy, Zdroj: grada.cz

Za druhé se všechny informace uskupily do zdánlivě rozházených odstavců mezi ilustracemi. CHA! Žádné přírodopisné sáhodlouhé projevy opepřené odbornými výrazy při jejichž čtení by vám padala víčka a neustále jste se vraceli na začátek odstavce. Přesto zde u každé rostliny najdete tabulku s vědeckým názvem v latině, český název a rozšíření; dále pak popis skladby, vlastností a „chování“ rostliny včetně zajímavostí o využití jednotlivých druhů. Věděli jste např. že rosnatky se v minulosti používaly k léčení bradavic a tuberkulózy? Ne? No tak se zkuste v lékárně poptat po rosnatkovém sirupu proti kašli…

Samotná kniha o 48 stranách je rozdělena do neuvěřitelných dvaceti kapitol. V první části knihy se čtenář seznámí s tím, co to vlastně je masožravka a dozví se něco o její historii. V druhé se pak zaměříme na šest druhů masožravých rostlin a v poslední části se dostává k samotnému pěstování těchto užitečných společníků z rostlinné říše. Celý obsah i ukázku z knihy si můžete prohlédnout na stránkách nakladatelství.

Autorkou knihy je Elena Finová, dcera sběratele kaktusů, která se v roce 2006 zamilovala do masožravých rostlin a tahle láska ji zavedla až k vedení Semenné banky s Lucem Poverellim. Navíc uvedla do škol speciální program, který si klade za cíl zaujmout studenty a nadchnout je pro botaniku.

Kdybych měla říci, co se mi na knize líbí nejvíce, pak je to její originalita. Ačkoli jsem už viděla řady knih (převážně o zvířatech), které touto formou předávaly dětem informace, je Tajný život masožravých rostlin jedinečný. Je pojat jako dobrodružství malého průzkumníka a je tak napínavý, úsměvný a okouzlující, jak jen může příběh vyprávěný s láskou být.

Více z LaCultury...

Co o sobě říci? V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.