„Brusel? Co na něm chceš pochopit?“ aneb netradiční průvodce metropolí.

Obálka knihy, Zdroj: grada.cz

Novinářka Kateřina Farná poznala během čtyř let hlavní město Belgie až na dřeň. Ať už patříte mezi vášnivé cestovatele anebo se světem touláte jen prstem po mapě, zveme Vás k přečtení cestopisu Jak jsem potkala Brusel. Autorka se zapřísáhla, že všechny historky jsou pravdivé. Věříte?

Kateřina Farná působila v Bruselu čtyři roky jako korespondentka deníku Právo a také publikovala na blogu Bruselská sojka. Kniha Jak jsem potkala Brusel je tedy sbírkou jejích zážitků rozdělených do 60 kapitol. Řazeny jsou abecedně a umožňují čtenáři nahodile přeskakovat na ty, které jej právě zaujmou nejvíce.

Obálka knihy, Zdroj: grada.cz

Kniha byla vydána v měkké vazbě V4, která má pevnější desky. Obal knihy je hořčičně žlutý a v mysli mi okamžitě vyvstaly horké hranolky u pouličního stánku s občerstvením (ty nejlepší se totiž prodávají právě v Bruselu). Stránky cestopisu jsou z klasického ofsetového papíru a grafika se opírá převážně o sílu kontrastu černé a bílé (ať už mluvíme o prohazování černého textu na bílém pozadí a opačně nebo o stylové kouzlo černobílé fotografie zachycující autorčin pohled na metropoli). Mimochodem pokud patříte k „fetišistickým knihomolům“, kteří milují vůni čerstvého tisku, tady si přijdete na své.

Gi tfq3r 400x400
Kateřina Farná, zdroj: https://twitter.com/katerinafarna

Jak se autorce v Bruselu líbilo a co o své knize prozradila v rozhovoru s Davidem Šťáhlavským si můžete poslechnout na stránkách nakladatelství GRADA, kde naleznete také celý obsah knihy. V rozhovoru např. uvádí, že její motivací bylo i to, že v Bruselu nenašla průvodce pro obyčejného člověka, který do města nepřichází pouze jako turista nebo zpravodaj sledující dění v centru Evropské unie.

Co se Vám vybaví, když se řekne Brusel? Možná to je multikulturalismus. Ono se totiž traduje, že Belgičané už neexistují. V každém z nich je část Vláma, Valona, Němce, Francouze… Že Vám na mysli vyvstal slavný detektiv Hercule Poirot? I o něm se v knize dočtete. Stejně jako o Zátopkovi a běžcích, o královské rodině,která je pravým tmelem Belgie, o místní gastrománii, bláznivé byrokracii, o tom proč jsou šmoulové modří, legendární čokoládě a proslulé čůrající soše malého chlapce. Ale i dopravních zácpách, chudobě a návštěvách lékaře.

Co považuji za důležité vyzvednout na díle Kateřiny Farné, je její pohodovost. Jde o lehké čtení, kdy vám oči běží po řádcích jako když čtete dopis od vaší kamarádky. Kamarádky, která je čirou náhodou slušná novinářka a ví, kde poznačit důležité orientační body a doporučení.

Více z LaCultury...

Co o sobě říci? V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.