Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Ďábel a slečna Chantal – lze odolat ďábelskému pokušení

Ďábel a slečna Chantal patří mezi knihy, které mne hodně zasáhly. Byla vydána v roce 2000 a u nás vyšla v nakladatelství Argo. Jde o dílo světoznámého autora Paula Coelha, kterého dozajista znáte díky slavnému bestselleru Alchymista, ale má i jiná velká díla, která skrývají hluboké myšlenky. Člověk je pod tíhou otázek, které z knihy vyplývají, nucen ponořit se do vlastní duše a hledat na ně odpovědi. Tímto románem končí svou trilogii Dne sedmého, kam spadají díla jako U řeky Piedra jsem usedla a plakala a Veronika se rozhodla zemřít.

Vše začíná v malé vesničce, která nese název Viscos. Jednoho dne se v ní objeví podezřelý cizinec, kterého jako první zpozoruje stará vdova Berta, která je přesvědčena, že s ním přišel do jejich poklidné vísky, kde se jinak nic neděje, sám Ďábel.  Cizinec má opravdu skryté úmysly. V lese ukryje zlaté cihly a k naplnění své mise využije mladou dívku jménem Chantal Prymová, která sní o tom, že najde toho pravého muže pro svůj život a navždy opustí zapadákov jménem Viscos. Celý poklad zaslíbí vesničce, pokud mu však přinesou lidskou oběť a poruší jedno z přikázání Desatera – Nezabiješ. Jeho cílem je totiž zjistit, zda je lidská přirozenost dobrá nebo zlá. Pokud mu vesnice někoho obětuje, usoudí, že člověk je od přirozenosti zlý, pokud slečna Chantal zlaté cihly ukradne, protože ona viděla, kam poklad zakopal, usoudí, že člověk je dobrý i zlý, ale pokud mu žádná oběť nebude vydána a nic se nestane, usoudí, že člověk je od přirozenosti dobrý. Sama Chantal má tři bezesné noci, kdy je zmítána vnitřním bojem dobra a zla, ve kterém se rozhoduje, zda pro poklad jít či nikoliv. Věří obyvatelům vesnice, že i v nich dobro zvítězí a žádnou oběť záhadnému cizinci nepřinesou. Ovšem je nemile překvapena jejich reakcí. Touha po pokladu v nich podnítí zárodek ďábelského plánu, kdy zvolí svoji oběť. Vytvoří jakousi popravčí četu, kdy někteří muži mají v puškách slepé náboje a někteří ostré. Je to starý psychologický trik. Jde o vlastní pocit neviny. Když všichni naráz vystřelí, nikdo nebude vědět, čí kulka byla smrtící. Každý si bude myslet, že právě on je nevinný. Jde o jakési smytí viny ze svých rukou.

Dokonají tento strašlivý čin? Jak dopadne slečna Chantal? Jaký je přesný důvod cizincova bláznivého pokusu? To jsou všechno otázky, na které se dozvíte odpověď, pokud se začtete do tohoto zajímavého díla.

Tento román by podle mě mohl konkurovat autorovu známějšímu dílu Alchymista. Obsahuje stejně hluboké myšlenky a je jednoduše psaný, proto se velmi dobře čte. Velice zajímavá je psychologie postav, která je detailně propracovaná. Střídají se různé pohledy, jak pohled Chantal, tak třeba pohled faráře. Dějová linka je plná napětí a člověk chce vědět, jak to nakonec dopadne, co v člověku zvítězí. Dobro nebo zlo? Dozvíme se to vůbec? Je to nekonečný boj, který je v každém z nás sváděn. Výborně je to vidět na vnitřním boji Chantal. Celé dílo má stupňující charakter. Takže pokud chcete vědět, jak to celé dopadne, neváhejte a pusťte se do čtení. Na závěr citát z knihy:

„Když to nejméně čekáme, život nám položí do cesty překážku, aby vyzkoušel naši ochotu se změnit.“