
Moje maminka tuze ráda odpočívá u starých černobílých filmů a my jsme si je tak s bráchou už od dětství zamilovali. Jsou jiné – jaksi pohodovější, elegantnější, pracují s docela odlišnou formou humoru než dnešní komedie a tak nějak nám přišlo, že co herec, to Osobnost. Snad proto mne mile potěšila kniha Slavné tváře českého filmu ve vzpomínkách a fotografiích, kterou Aleš Cibulka zpracoval jako vzpomínkové listování fotoalbem, nikoli coby obsáhle memoáry mnohdy nelehkých osudů hvězd filmovů, které se s oblibou objevují v adventním televizním programu.
Cibulkův kalendář pro pamětníky se za uplynulých 16. let vydávání stal již tradiční záležitostí. Nejen u těchto odběratelů ale najde zalíbení také jeho nová kniha, která se věnuje třpytu hvězd černobílých snímků trochu jinak, než čtenáři znají ze série publikací Černobílé idoly i jiní.

Osobně se domnívám, že Aleš Cibulka je znám spíše svým hlasem – působí totiž již desítky let jako moderátor – ostatně jen talk show Tobogan moderuje na vlnách Českého rozhlasu Dvojka od roku 2000.
Přesto se na zadní obálce knihy dočteme, že jeho naplněným dětským snem byla novinařina, především publicistika spojená s celebritami.
Když nostalgie umí být elegancí
Vraťme se, ale k naší knize Slavné tváře českého filmu ve vzpomínkách a fotografiích vydanou nakladatelstvím FRAGMENT pod křídly Albatros Media. Její velkou doménou je samotné fyzické zpracování. Pevné desky s netradiční úpravou materálu alb. Vkusná trojkombinace bílé, černé a zlaté. Křídový papír a hra s nepřeplněným prostorem. Dýchající vůně inkoustu. Na místě je tedy pochválit celkové grafické zpracování Moniky Pavlovičové.
Především je to ale citlivý, uctivý a příjemně pojatý vstup do vzpomínek na herce a herečky, které stále s obdivem a radostí pozorujeme při práci, ačkoli od natáčení některých z nich už uplynulo téměř století.
Jak vidíte věnuje se kniha po předmluvě 17 uměleckým osobnostem – Adině Mandlové, Eduardu Kohoutovi, Jiřině Bohdalové, Karlu Högerovi, Nataše Golové, Rudolfa A. Dvorského, Svatoplukovi Benešovi, Vlastu Burianovi, Hugo Haasovi, Janu Pivci, Jindřichu Plachtovi, Jiřině Šejbalové, Ladislavu Peškovi, Marii Rosůlkové, Miloši Nedbalovi, Oldřichu Novému a Zitě Kábátové.
Co určovalo pořadí hvězd mi není známo (snad jejich křestní jméno?), na čtení to ovšem nemá vliv. Otevřít a čist můžete zcela nahodile. Fotografie nejsou s popisky původu, ostatně je to přece spíše dárková publikace než vědecká práce…Pokud by Vás zajímal jejich původ stačí zapátrat a v tiráži knihy zjistíte, že se jedná o snímky z osobních archivů umělců, Archivních a programových fondů Českého rozhlasu, rozličných divadel a Národního muzea.
V doprovodných textech u fotografií využívá Cibulka informace ze zvé publicistické práce, kdy na umělce vzpomínal v rozhovorech přímo s některými z výše jmenovaných či na pracovních setkáních s Lubou Skořepovou, Josefem Zímou, Janem Přeučilem nebo Petrem Štěpánkem.
Další informace i ukázku k prolistování najdete na stránkách vydavatele – zde.
