Závěrečný díl epické fantasy série Licanius

svetlo veci konecnych
Obálka knihy, Zdroj: hostbrno.cz

I když byla po zuřivé bitvě Bariéra, která chrání Andarru, zpevněna a utěsněna, možná už bylo pozdě. Po krajině se potulují nestvůry a Veneráti shromažďují svá vojska k poslednímu útoku. Wirr se mezitím v Ilin Illanu snaží udržet spojenectví mezi jednotlivými mocenskými klikami.

Uvězněný a osamocený Davian v cizí zemi stojí proti zbývajícím Venerátům. Snaží se, aby Ashina oběť nebyla zbytečná a potýká se nejen s vlastním osudem, ale i tím, co se dozvěděl o svém příteli Caedenovi. A co Caeden? Ten čelí zákeřnému plánu, zosnovanému před mnoha staletími. Ničí ho, jak to celé začalo, ničí ho, jak to celé musí skončit. 

Knihu Světlo věcí konečných, která je závěrečným dílem trilogie Licanius, napsal australský spisovatel James Islington. Ten svou první knihu, Stín věcí ztracených, vydal nejdřív vlastním nákladem. Po velkém úspěchu, kdy se prodalo více než sto tisíc výtisků, Islington uzavřel smlouvu s velkým nakladatelstvím a stal se spisovatelem z povolání. Jeho další knihou byl pak druhý díl jeho série, který nese název Ozvěna věcí budoucích. Trilogii Licanius v českém překladu vydalo Nakladatelství Host.

Islington vytvořil detailně propracovaný a poměrně složitý svět. Dopodrobna promyslel historii, politickou situaci i jednotlivé zákonitosti, které zde platí, a propojil je v jeden perfektně fungující celek. I nadále pokračuje v rozvíjení už známých poznatků a přináší další otázky, spoustu odpovědí i odhalená tajemství, které nezřídka překvapí.

Hlavní hrdinové Wirr, Davian a Caeden jsou sympatičtí a sledovat jejich životní osudy je zajímavé. Ani jeden z nich však není dokonalý. Dělají chyby a váhají, díky čemuž působí opravdu realisticky. Je snadné se do nich vcítit a pochopit je. Každý z nich má před sebou tu nejtěžší životní zkoušku a od toho, zda uspějí nebo ne, závisí mnohé. Může to dokonce rozhodnout o osudu Andarry. Pozoruhodný je i jejich vývoj: z idealistických kluků se staly silné osobnosti schopné čelit výzvám a překonávat překážky. Nejzajímavější postavou je ale jednoznačně Caeden, jehož osud i role v příběhu jsou originální a nápadité.

Nouze není ani o epické momenty, napětí a bitvy, při kterých se tají dech. Události ze všech tří dílu jsou smysluplně propojené a tvoří logický závěr, který je dokonalou tečkou za tímto skvělým příběhem. Trilogie Licanius je zkrátka dílo, které by nemělo uniknout žádnému fanouškovi fantasy.

svetlo veci konecnych
Obálka knihy, Zdroj: hostbrno.cz

Více z LaCultury...

"Nikdy nejsi moc starý na to, abys mohl začít znovu snít nebo se vydat za dalším cílem." C.S. Lewis