Plevel není vždy nežádoucí

Nedávno jsem dočetla román Historie včel, který pojednává o tragédii způsobené nadměrným užíváním pesticidů. Pokud ale právě nebydlíte v blízkosti polí, nebo nemáte „zelenou duši“ nejspíš jen otráveně protočíte panenky. Inu, bydlím na vesnici a za domem mám zahrádku. A v domě sadaře, zkoumajícího ekologické vychytávky… A tak se ke mně dostala publikace Žádoucí a nežádoucí rostliny na zahradě od B. Oftringové.

Kdyby vám jméno této dámy bylo neznámé (jako z počátku mně), pak dovolte, abych vám prozradila, že se jedná o  bioložku se zaměřením na zoologii, botaniku a paleontologii. Zároveň je také autorkou publikací z oboru a populárně-naučných publikací  převážně pro děti. V češtině jste mohli narazit na sedm jejích knih: Velká kniha pokojových rostlin (2010), Proč je šlehačka tuhá (2011), Přírodní zahrady (2012), Zahrada pro zvířecí návštěvníky (2013), Objevujeme přírodu (2014), 52 projektů na městskou zahradu (2017) a nyní Žádoucí a nežádoucí rostliny na zahradě – jak je rozpoznat a co s nimi (listopad 2018).

poslední zmíněná kniha je publikací o 144 stranách, která může být průvodcem začínajícím i zkušeným zahrádkářům díky inovačnímu nápadu zachycení jednotlivých fází růstu daného typu plevele. Jsou totiž období, kdy plevel může být užitečný. 

Ukázku z knihy najdete zde

Kniha popisuje sto rostlin, které se objevují na zahradě. Fotografie je zachycují ve třech fázích jejich života: čerstvě vyrostlou rostlinku, po dvou týdnech růstech a po šesti týdnech. Každé rostlině je věnována dvojstrana, která se věnuje specifikům každého ze tří výše zmíněných období a také v portrétu rostliny shrnuje její botanické jméno, životní formu, dobu kvetení, výšku, výskyt a stanoviště.

Více z LaCultury...

Co o sobě říci? V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.