Ta knížka vám vštěpuje tuto lekci skrze dobrých čtyři sta stran. A to si pište, že už si to pak budete nadosmrti pamatovat. Ale vás to jednoduše baví. Jako kdybyste četli pohádku, jenom ne tu sladkou z českých luhů a hájů, kde dobro většinou zvítězí. Tady teče krev a smrt číhá na každém řádku. Přesto děti nadšeně poslouchají a dospělí hledají ponaučení. Vzdávám hold Rudolfu Mertlíkovi a jeho brilantní knize Starověké báje a pověsti.
Od třetího vydání tohoto známého titulu uběhlo už více než dvacet let. Samotný profesor Mertlík už tou dobou nebyl mezi živými. O to by však měl asi větší radost, kdyby se dozvěděl, že i po třiceti letech od smrti jeho slavné dílo přitahuje nové a nové čtenáře. A tak přichází čtvrté, ilustrované vydání starověkých eposů, které vnáší svým svěžím barevným provedením nový háv na staré příběhy.
Jenom, co knihu otevřete, naleznete na začátku ilustrace Petra Sládka poskládané na jednom místě. Fungují jako brána do světa mýtů a božstev, do světa síly, udatnosti, cti a moudrosti, ale také do světa nelítostného a krutého, se všudypřítomnou smrtí. Jelikož se jedná o překlady antických spisů, nemůžeme násilí a krveprolití přisuzovat panu profesoru, ale tehdejším autorům, pro které byl takový život přirozený. To jenom nám v našem „civilizovaném světě“ může připadat trochu hrubý.
Mnoho z příběhů, v knize sepsaných, jsme už někde slyšeli či viděli v televizi. Jedná se o ty klasické příběhy, při nichž nás naše fantazie přenáší zpátky v čase do oněch vyšších sfér. Odysseus, Achilleus, Oidipús, Psýché, Amor… Jména jsou povědomá, že? A pokračujeme – příběhy hrdinů o Hérakleovi a Prométheovi, ale také o perském králi Dareovi a Xerxovi z řeckých dějin či o Romulovi a Rémovi z dějin římských. Tato všehochuť by se dala považovat za stručný výtah ze starověkých dějin našeho kontinentu, hodný zapamatování.
Kniha je velmi užitečně rozdělena na čtyři větší oddíly, s příběhy vztahujícími se k větším tématům, což brání jednotvárnost. Přesto vám některé kapitoly začnou brzy splývat. Jednou to byl král, který byl zpupný, tak ho bohové potrestali. Anebo to byl vládce, který unesl druhému princeznu, a tak proti němu vytáhla vojska. Ani na moment však nepopírám, že tyto mýty mají své výjimečné kouzlo, které vás obejme a nepustí.
Znalost starověkých božstev a tehdejší kultury nás doprovází celým životem. Vždyť to řecko-římská učenost položila základy evropského vzdělání. Proto je tato kniha nejenom zábavná, ale i prakticky využitelná, to vše za minimální námahu přečtení.
Rudolf Mertlík měl velmi pohnutý život, který zahrnoval jak koncentrační tábor, tak represe ze strany totalitního režimu. Nicméně i tak neztrácel na píli při své práci na celoživotním díle – překladu starověkých spisů do skvostné češtiny. Díky němu jsme tak obohaceni o ten krásný zážitek, kdy jeho ručně psaným překladem můžeme nahlédnout do nitra duší starověkých básníků. A nezůstaneme tak slepí, ztracení uprostřed Evropy, bez nejmenšího tušení o evropské inteligenci.
Jednoznačně doporučuji, aby tuto knihu měl v regále každý čtenář hladový po poznání. Zábavou ku síle, moudrosti a pokoře. A s pietou se ohlédnout za velkou osobností Rudolfa Mertlíka, který si možná ani neuvědomil, co pro Čechy udělal.
Jen ať naše múzy nemlčí.
Starověké báje a pověsti (2014)
Mertlík Rudolf
Nakladatelství ARGO
464 stran, vázaná
Doporučená cena: 498 Kč