Příběh o tradicích, pěstování čaje a poutech mezi matkami a dcerami

Cajova divka z kolibrikove ulice
Obálka knihy, Zdroj: jota.cz

Li-Jen a její rodina žijí v odlehlé čínské horské vesnici a věnují se, stejně jako jejich předkové, pěstování čaje. Jejich čas řídí plynutí ročních období a jejich život ovlivňují staleté tradice a rituály. Zdá se, že takhle bude jejich život vypadat už navždy. Jenže pak do vesnice přijede první auto.

Li-Jen, které se podaří získat dobré vzdělání, začne postupně odmítat tradice, které formovaly její život, a rozhodne se žít podle sebe. To se jí však nevyplatí. Porodí dítě, za jehož otce není provdaná. Podle tradicí by měla novorozenou dceru zabít, ale vzepře se, a odnese ji do sirotčince v nedalekém městě. Tím její starosti nekončí. Aby unikla minulosti, přestěhuje se do města, kde se jí podaří rozšířit si vzdělání, a zařídit si tak pohodlný a šťastný život navzdory tomu, že nedokáže zapomenout na svou dceru. Malá Haley mezitím vyrůstá v adoptivní rodině v Kalifornii a touží zjistit, odkud skutečně pochází. Obě spojuje jen jejich zájem o pchu-er, čaj, který jejich předkové pěstovali celá staletí.

Autorkou románu Čajová dívka z Kolibříkové ulice, který vypráví o tradicích, pěstování čaje a poutech mezi matkami a dcerami, je Lisa See, Američanka s čínskými kořeny.

V knize nenásilně propojuje dva světy. Jeden se řídí podle dávných tradicí a schvaluje nepochopitelně kruté rituály, druhý je plný modernách vymožeností a názorů. Na začátku příběhu je hlavní hrdinka Li-Jen dítě, které přijímá život v čajové vesnici takový, jaký je. Pak se ale stane svědkem jednoho z rituálů. Nesouhlasí s tím, co viděla, nahlas to však říct nemůže. Od té doby se začíná měnit. Jako by předčasně dospěla. K jejímu fascinujícímu a skvěle popsanému vývoji nepochybně přispívá i vzdělání a těžké životní zkoušky, které musí zvládnout. Z pověrčivé a důvěřivé dívky se tak stává nezávislá a sebevědomá žena, která se o sebe dokáže postarat.

Tenhle poutavý vývoj by však nebyl možný, kdyby nebylo spojení zmiňovaných dvou světů. Příchod cizince z moderní společnosti do vesnice změní nejen život Li-Jen, ale umožní také naplno vyniknout rozdílům a kontrastům mezi pěstiteli čaje a lidmi přijíždějícími z měst. To, jak rozdílné mají životy, můžeme sledovat i díky Haley, dceři hlavní hrdinky. Pasáže věnující se jejímu životu se v knize začnou objevovat zhruba v polovině a mají formu lékařských zpráv, e-mailů nebo zápisu z terapeutického sezení. Kromě toho, že poukazují na rozdíly mezi tradičním a moderním životem, jsou i zajímavým pohledem na problémy, se kterými se musely vyrovnávat čínské děti, které své adoptivní rodiny našly v Americe.

Pojítkem mezi jednotlivými částmi příběhu je pchu-er, výjimečný čaj, jehož cena závratně vzrostla. Pchu-er umožnil lidem z čajových vesnic získat majetek a žít pohodlnější život. Autorka nás obeznámí s jeho historií, metodami jeho zpracování i vývojem jeho hodnoty, jejíž stoupání a klesání mělo pro lidi věnující se pěstování čaje nedozírné následky.

Na pozadí toho všeho se rozvíjí mezilidské vztahy. Nejdůležitější jsou ty mezi Li-Jen, její dcerou a matkou. Zaujme také vztah Li-Jen a její nejlepší kamarádky. Nechybí ani láska, přátelství či vztahy v rodině a uzavřené komunitě. Čajová dívka z Kolibříkové ulice je zkrátka inteligentní ženský román s přesahem, který nabízí neotřelý a citlivý pohled na neznámou část nedávné čínské historie.

Cajova divka z kolibrikove ulice
Obálka knihy, Zdroj: jota.cz

Více z LaCultury...

"Nikdy nejsi moc starý na to, abys mohl začít znovu snít nebo se vydat za dalším cílem." C.S. Lewis