Ferdinandova zahrada pro radost

Zahrada je pro radost, zdroj www.hostbrno.cz
Zahrada je pro radost, zdroj www.hostbrno.cz

Ferdinand Leffler vešel do povědomí široké české veřejnosti patrně nejvíce díky pořadu Ferdinandovy zahrady. Nakladatelství Host nyní vydává jeho knižní novinku Zahrada je pro radost, ve které představuje 12 inspirativních příběhů zahrad z různých prostředí.

Ferdinandovy knihy si drží jednotný styl – atypický formát 265×245 mm, pevnou vazbu s deskami příjemnými jak na omak, tak na pohled díky nenásilné barevné kombinaci na celoplošné fotografii a určitou vyšší prestiž dodržují i uvnitř knihy. Křídový papír, kladení důrazu na optický vjem z výrazných fotografiích, jakoby vcelku nenápadně doprovázených vcelku drobným písmem v rámci několika odstavců. Cílem je vybudit dojem, nechat čtenáře vytvořit si na daný pohled názor a zasít myšlenku.

Další informace a ukázku k proslitování naleznete na webu nakladatelství – zde.

logo HOST, zdroj: https://www.hostbrno.cz/
logo HOST, zdroj:www.hostbrno.cz

Obsah knihy

Kniha samosebou začíná úvodem, kde autor mimo jiné píše: „Zahrada není úkol, který dobře splněn vnese do života klid a harmonii. Může však být nástrojem, jenž nám dokáže pomoct sebe sama harmonizovat. Cítíte, jak velký je to rozdíl?

Následuje proto dvacetistránková kapitola Bloumání, která čtenáře učí všímat si, co ho v krajině těší a přenášet takovéto prvky do zahrady. Velice praktické je příkladové znázornění inspirace a finální realizace, protože čtenáře učí střízlivému a reálnému očekávání.

ukázka z recenzního výtisku, s. 25, zdroj archiv redakce
ukázka z recenzního výtisku, s. 25, zdroj archiv redakce

Následuje kapitola Příběhy zahrad, která má tucet podkapitol. Každá je samostatným inspirativním příkladem dobré praxe v rámci realizace daného typu zahrady či zapojení určitého prvku – například terasy, altánu, bazénu nebo rozmístění zahradního nábytku.

Poslední kapitolou je Zahradníkův rok. Patrně nejčastější téma, které my zahrádkáři řešíme – na co ještě nezapomenout v daný čas? Takovou to kapitolu najdete snad v každé knize o zahradničení, pokud jí není kniha věnována plně. Zde je se tedy jedná spíše o krátký odstavec výčtu zásadních činností uvedený v odrážkách.

Následuje velmi praktická a přínosná podkapitola Sedmero principů pro vaši zahradu (která je barevně odlišena) a Závěr.

O autorovi

Ferdinand Leffler je celosvětově úspěšný odborník na realizaci zahradní architektury. Autorsky se podílel na pořadu České televize Ferdinandovy zahrady, ve kterém provází diváky různými zahradními projekty, realizovanými jeho ateliérem zahradní architektury Flera. Podobně laděné videa můžete shlédnout také na platformě Stream v rámci pořadu Zahradou s Ferdinandem a také na Youtube kanálu Flera TV.

představení Flera TV, zdroj: www.youtube.com

Ferdind Leffler publikoval v rámci žánru knihy Žijte ve své zahradě a Zelené pokoje. Pro zájemce nabízí studium Flera také on-line kurzy Žijte ve své zahradě (o plánování zahrad), Jedlá zahrada (o pěstování) a Chytře na realizaci (ohledně svépomocných realizací projektů).

Rate this post

Více z LaCultury...

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.