Už je to nějaký ten pátek, co vypukl boom s ručními výrobky. Spustily se různé weby, na kterých uživatelé prodávají svá malá výtvarná díla vhodná ke každodennímu užití. Libují si v nich především příznivci přírodních materiálů a fanoušci resucitace starých tradičních řemesel. Jedním z nich je i drátenictví a drátkařství. A právě na knihu Drátěné šperky s korálky se dnes podíváme.
Možná i vy patříte k lidem, které těmito weby před Vánoci brouzdají a přemýšlejí, kolik je za tou maličkatou náušnicí vlastně práce. Možná máte hlavou plnou nápadů, jak byste ji vyrobily vy. A možná si tak kladete otázku: Může s drátkování začít kdokoli?
V podstatě ano. Tato kniha je určena právě amatérským zájemcům, kteří chtějí vyrobit dárky pro své blízké a zpestřit nabídku vlastní šperkovnice. Autorka proto zvolila především jednoduché výrobky, díky kterým si osvojíte základní postupy pro výrobu jednotlivých druhů šperků. Na co se ale musíte připravit je počáteční investice finanční (neboť musíte pořídit nástroje a materiál) a časová (než si osvojíte základní postupy). Naučíte se dělat náušnice, náramky, brože, náhrdelníky i přívěsky.
Dělení knihy
Autorka rozčlenila knihu do čtyř kapitol. Nejprve si samozřejmě ujasníme jaké budeme potřebovat pomůcky. Pokud jste o drátkování nikdy neslyšeli, nepřeskakujte ji. Pokud totiž do obchůdku s potřebami pro kreativce vyrazíte neproškoleni, zůstanete před regálem bezradně stát. Jako já, když jsem si posledně půjčila v knihovně Dárky z drátků a pak lidově řečeno nestačila mrkat na drát. Existuje totiž celé moře řetízků, zapínání, korálků, přívěsků a drátků nejrůznějších barev, materiálů, tlouštěk a vlastností. Vzhledem k tomu, že to mi v Dárkách z drátků neřekli, oceňuji nejen to, že vám autorka poradí, jak vybrat správný typ kleštiček pro danou techniku, ale aspoň v krátkosti se věnuje všem možnstem, z kterých můžete vybírat. Doporučí čtenářům také, jak se jí osvědčilo uspořádat pracovní prostředí. A pak už jdeme na techniky.
Techniky tvoří druhou kapitolu, která je nejobšírnější částí knihy. Autorka se v této publikaci soutředí především na vzory, které je možno vzládnout v pěti, šesti krocích. Je tak mnohem jednodušší je v dobře názorných fotografiích s krátkým popisem postupu jednotlivých úkonů zobrazit na jediné stránce, což výrazně zjednodušuje osvojení si techniky. Věřte nebylo nic horšiho, než když jsem v jedné ruce držela polotovar, v druhé nůžky a silou vůle se snažila otočit na stránku se zakončením výrobku, přesvědčená, že jakmile něco z toho položím, bude vše nenapravitelně ztraceno.
Poslední dvě kapitoly jsou pak věnovány inspiračním projektům a šablonám. Wing Mun Devenney patří mezi světové návrhářky a trochu mne proto volba jednotlivých kousků překvapila. V knize z roku 2013 The art of soldering totiž najdete mnohem působivější šperky. Podařilo se mi ji však nelézt pouze v angličtině.
Knihy o drátkování
Knih o tom, co můžete tvořit z drátků i knih zaměřených přímo na šperky je na trhu spousta (viz např. seznam knih na webu o drátkování) a mnohé z nich vydalo také nakladatelství Metafora. V čem je tedy Wing Mun Devenneyová jiná? Víte, když jde o knihy, jejichž prostřednictvím si pořádám kurz kreativního samouka (a že jich není málo), narážím často na stejný problém. Buď je v knize příliš mnoho teorie nebo jen samá praxe. Výživnou teorii využijete, pokud se rozhodnete činnosti věnovat do hloubky. Pokud si ale chcete jen vyzkoušet, zda je to vhodné hobby právě pro vás, oceníte spíše jednoduchou ukázku. Patrně proto se tolik knih zaměřuje čistě na návody jednotlivých projektů. Z nich se ale zase nedovíte nic o tom, jak se ty kleště vlastně správně drží. Devenneyová dokázala propojit tyto oddíly, a proto budete v knize listovat, ať už vás drátkování chytí a začnete přemýšlet nad vlastními šperky z propojení několika technik, nebo si jen před vánoci budete chtít vyrobit pár neokoukaných dárečků.