Komu se bude líbit Čarodějova nevěsta?

Byl jsem zrovna v Japonsku, když Čarodějova nevěsta začala vycházet ve svazcích. A od začátku se mi nelíbila — kresbou, zaměřením, všeobecným nadšením, co já vím… Snažil jsem se ji ignorovat. Nepodařilo se. Našla si mě doma a začala kouzlit.

Čarodějova nevěsta klame tělem. Kouknete na ni a řeknete si, že je to jasný příběh pro holky. Taková červená knihovna o vztazích, zlomeném srdci a intrikách. Už ten název. Stačí se ale podívat na oficiální zařazení nebo zahraniční recenze a zjistíte, že mangu všude uvádí se štítkem kategorie šónen, který patří primárně chlapcům. Mává Naruto. Pro koho teda vyprávění Kore Jamazaki je? (to je autorka, ne ta holka na vdávání) Vlastně tak nějak pro všechny, minimálně co se týká pohlaví.

Hlavní cílovou skupinou jsou čtenáři, kteří ulítávají na pohádkách a fantasy, zdají se jim sny o dracích a za kamaráda by chtěli Harryho Pottera. Autorka se při tvorbě inspirovala v keltské mytologii, ale taky ve staré Anglii a romantických představách o naší milé Evropě. Kouzla tady doslova tečou z každé stránky. Nenechte se ale zmýlit, Čarodějova nevěsta je totiž manga zasazená v současném světě.

Abrakadabra!

Čarodějova nevěsta, Crew
Čarodějova nevěsta, Crew

Ústřední postavou je Čise Hatori a její nastávající, výstřední mág s kostěnou hlavou Elias Ainsworth, který si mladou dívčinu koupil v aukci za pořádný balík peněz. Proč to udělal, nechám už na vašem objevování, ale ve zkratce můžu prozradit, že s tím má co dočinění její nadání pro magii, které Čise odmalička zaručuje setkávání s podivnými úkazy a tvory.

Jestli si říkáte, že má ta holka ale štěstí, zkuste nejdříve mrknout na krátký trojdílný úvod k anime s podtitulem Ti, kteří čekají na hvězdu, kde se dozvíte více o jejím dospívání. Slabší povahy zapláčou. Silnější možná uroní slzu. Štěstěna si v případě Čise zkrátka odběhla ještě dál, než třeba u alchymistických bratrů Elricových a tak není divu, že je ze začátku k životu i svému daru celkem lhostejná.

Licitátor: „A zde máme zlatý hřeb naší aukce! Tohle je pro čaroděje hotové požehnání. Sleigh Beggy — Milované dítě noci.“
Elias: „5 milionů!“

Elias na druhou stranu vypadá jako drsňák srovnatelný s nepřemožitelným Momongou ze série Overlord. Na rozdíl od jeho nevěsty se o něm ale moc informací zatím nedozvíme. Manga se teprve rozjíždí a čtenáře je nejprve nutné seznámit se všemi zákonitostmi zdejšího světa. Proto od prvního svazku spíše než hlubokou zápletku čekejte pět krátkých a víceméně nezávislých epizod, které ale na druhou stranu pomalu nahazují háčky napětí pro další díly.

Kam jsem oči dal?

Moc rád bych věděl, na co jsem myslel, když jsem mangu před lety na první pohled zavrhl, protože ta kresba je prostě krásná. Říkám pa-rád-ní! Čarodějova nevěsta je z mého pohledu vlastně možná nejhezčí mangou, jaká u nás právě vychází. Překvapila mě mile po všech směrech.

Je takový ten mainstream druhé vlny, manga hodně populární, ale ne dominantní. Sama autorka se nad vším tím zájmem podivila, protože nečekala, že by se její dílo někdy dostalo za druhý nebo snad třetí svazek. No a vidíte to. Dneska tahle manga prodává statisíce výtisků po celém světě. Právem. Není to dechberoucí akce, kde souboj střídá souboj, spíše tajuplná hra občas proložená vtípkem, kterou budete procházet postupně, s očekáváním a napětím. I když si příběh přece jen užijí více čtenářky než čtenáři, nemyslím si, že by to mělo nás pány odradit. Možná právě naopak. Sám se popravdě těším, jak se zápletka kolem japonské Krásky a Zvířete vyvine.

PS: Pro naše domácí fanoušky má Nevěsta jednu příjemnou a zatím hodně netradiční výhodu česká verze by totiž mohla brzy dohnat japonský originál, kde aktuálně vyšel 9. svazek. Crew už stihlo vydat tři knihy a dvě nás ještě do konce roku čekají. Přicházejí k nám lepší mangové časy. Yatta!

 

zdroj úv. obrázku: www.crew.cz

Více z LaCultury...

Potulný pisálek a nadšený japanofil. A nejlépe obojí dohromady.