Václav Dvořák napsal knihu a našel pro ni vydavatele. Smlouva, kterou dostal, se mu však nelíbíla, a když si chtěl vyjednat změny, dostal „vyhazov.“ Nevzdal se a knihu vydal samonákladem. Jak probíhá vydávání knihy samonákladem? A jak vést úspěšnou kampaň na Startovači? I to vám prozradí Václav Dvořák na dnešním Čaji o páté.
Jak jste se dostal k psaní?
Písečníci a bludný asteroid jsou mojí první knihou, jen kdysi dávno okolo maturity jsem napsal několik povídek. Před pár lety jsem si chtěl psaní znovu zkusit. V té době jsem hodně četl svým dětem, a tak nějak mě napadlo, že bych něco také mohl napsat, že bych se k psaní mohl vrátit. Chtěl jsem, aby to bylo pro děti a sci-fi, které mám rád. Ale zároveň jsem moc dobře věděl, že psaní románu je záležitostí na roky a tak mi dlouho trvalo, než jsem se konečně rozhoupal.
Vaše kniha Písečníci a bludný asteroid měla původně vyjít v nakladatelství. Proč jste se nakonec rozhodl pro samonáklad?
Rukopis jsem po dokončení poslal do několika nakladatelství a hned to druhé se ozvalo. Text se redaktorům líbil a vydat ho chtěli. Vyžádali si drobné změny, dokonce jsme se i osobně sešli. Jenže pak se všechno nějak zamotalo. Chtěl jsem být aktivním autorem, jezdit za čtenáři, mít vlastní stránky, psát blog, propagovat se. Jenže smlouva, kterou jsem dostal, mi nedával smysl. Pokusil jsem si vyjednat změny, ale odpovědí byl „vyhazov“ – k žádnému vyjednávání vůbec nedošlo. A protože moje děti pořád škemraly, kdy už knížka vyjde, a protože se mi nechtělo čekat, až se nějaký jiný nakladatel smiluje a alespoň odpoví na email, rozhodl jsem se pro samonáklad.
Jak probíhá vydávání knihy samonákladem? Na co je potřeba dávat si pozor?
Na vydávání samonákladem je nejhorší, že všechno děláte poprvé a přitom musíte hned na první pokus uspět. Logicky hledáte lidi, kteří vám s knihou pomůžou – korektora, grafika, ilustrátora. Jenže často narazíte na lidi, kteří se na vás a vaší touze splnit si sen chtějí přiživit nebo vám naslibují hory doly a vy jen koukáte, jak letí čas a žádná práce není hotová. Nakonec se mi vyplatilo hledat mezi profesionály a dobře vybírat. Třeba korektorku Šárku Krejčovou, která dříve pracovala pro Albatros, jsem si vybral mezi deseti jinými. Stejně tak ilustrátora Jakuba Cenkla. Jen grafika Jana Herynka jsem si nechal doporučit.
Kniha vyšla díky úspěšné kampani na Startovači. Co je potřeba udělat, aby projekt uspěl?
O úspěchu rozhoduje spousta věcí. Na svém blogu o tom mám (téměř) celý seriál, určitě doporučuji k přečtení. Tady bych zmínil jen pár věcí: pro začátek mít tu správnou motivaci, proč vlastně Startovač využít. Pak je nutné nadšení pro věc a schopnost nadchnout i lidi kolem sebe. Samozřejmostí je dobře napsaný projekt, zajímavé a srozumitelné odměny a pak propagace – ta je základem všeho a kdo má svoji komunitu fanoušků již vytvořenou, má úspěch téměř zaručený. Ale právě můj projekt je důkazem, že uspět se dá i při startu „z nuly“.
Písečníci sbírají samé pozitivní recenze. Mohou se jejich fanouškové těšit na pokračování?
Těšit se určitě můžou, ale termín slibovat nebudu. Na pokračování pracuji, ale Písečníci a bludný asteroid se líbí právě proto, jak jsou napsaní. Je to typ románu se spoustou postav a motivů, přičemž jednotlivé souvislosti vycházejí na povrch postupně a teprve zpětně čtenář pochopí jednotlivé narážky – i proto se Písečníci při opakovaném čtení líbí ještě více. Jenže to dá práci provázat všechny dějové linky tak, aby vše vyvrcholilo ve strhující závěr. A troufám si tvrdit, že právě takové pokračování si moji fanoušci chtějí přečíst. Zkrátka – kvalita si žádá čas.
Pracujete už teď na nějaké další knize? Pokud ano, na jaké?
V současnosti pracuji na své třetí knize, kterou je právě pokračování Písečníků, ale jsem teprve na začátku. Hlavní zápletku mám sice vymyšlenou, ale potřebuji děj ještě vyšperkovat dalšími motivy, domyslet všechny situace, zkrátka, dá to ještě mnoho práce. Mí fanouškové se zatím můžou těšit na moji druhou knihu. Ta už je dokončená, ale protože teď leží u hodnotitelů nejmenované soutěže, nemůžu a ani nechci o ní nic říkat.
Kde hledáte inspiraci?
Je to dost různorodé. Třeba většinu scén z Písečníků jsem dlouho nosil v hlavě, jiné takříkajíc vyplynuly v průběhu psaní. Nápad na druhý román mě napadl ve snu a potom jsem ho rozpracoval. A v druhém dílu Písečníků navazuji na motivy z bludného asteroidu.
Co kromě psaní rád děláte ve volném čase?
Na čtení už moc času nezbývá, ale rád cestuji, teď už s celou rodinou. Třeba minulý rok jsme strávili dva měsíce v obytném autě po Austrálii, teď na přelomu roku jsme projeli Maroko a plánujeme další výpravy. Na cestách rád fotím, vždy ráno napíšu několik stran zápisků o předchozích dobrodružstvích. Ale zatím si marně lámu hlavu, co se vším tím materiálem podniknout. Rád bych napsal cestopis, ale opravdu nevím, kde na to všechno vzít čas.
Facebooková stránka autora=zdroj obrázků: facebook.com/PisecniciaBludnyAsteroid
Korektura: K.Ch.