Jak by vypadal náš život, kdyby byla revoluce v roce 1989 tvrdě potlačena?

alena mornstajnova listopad
Obálkaknihy, Zdroj: hostbrno.cz

Revoluce v listopadu 1989 byla tvrdě potlačena. Ti, co vyjádřili nesouhlas s režimem, za to tvrdě zaplatili. Marie zvaná Maja pronesla několik slov o svobodě. Za tento zločin skončila na dvacet let ve vězení a ztratila manžela i obě děti. Při životě ji držely jen dopisy.

Magdalena vyrůstala v „ozdravovně,“ kde se vychovávala budoucí socialistická elita. Její rodiče byli buď nebyli schopní se o ni postarat, nebo byli zrádci socialismu. I když dívka netuší, která z těchto možností je správná, ví, že je lepší, když vyrůstá v „ozdravovně,“ než s nimi. Má tak šanci stát se oporou socialistického režimu a odvděčit se státu za všechno, co pro ni udělal. Bylo to pro ni ale skutečně to nejlepší? A co se stane, když se osudy těchto žen protnou?

Alena Mornštajnová patří mezi nejúspěšnější české spisovatelky. Největší oblibu si získal její román Hana, který se dočkal již několika zahraničních vydání. Ani její další knihy Slepá mapa, Hotýlek a Tiché roky neunikly čtenářské pozornosti. Nyní Nakladatelství Host vydalo její další knihu, která nese název Listopád.

Ve svých předešlých knihách se autorka vracela do minulosti, teď se rozhodla nahlédnout do alternativního světa, v němž Sametová revoluce neuspěla. Z obrazu společnosti, který vytvořila, mrazí. Strach je všude přítomný. Stačí jedno, často i nepravdivé, udání, a je konec. A v takovém pochmurném a šedivém světě musí žít a přežít Marie a Magdalena.

Obě hrdinky jsou skvěle promyšlené a popsané. Jejich pocity a myšlenky působí tak autenticky, že občas zapomenete, že se příběh ve skutečnosti nikdy neodehrál. Jejich osudy jsou plné bolesti i naděje a nezřídka se stane, že jim překvapivá událost obrátí život naruby. Jen málokdy je potká něco hezkého, většinou se musí vyrovnávat s trápením a ztrátami.

Samotný příběh obsahuje několik pasáží, které kloužou po povrchu a nejdou do hloubky. Autorka se rychle žene roky, aby se dopracovala k promyšlené pointě, a tak někdy pro náhled do duší hrdinek už nezbývá čas. To je však jen malá vada na kráse jinak vynikajícího románu. Po jeho přečtení si uvědomíte, že svoboda, na kterou jsme zvyklí, vůbec nemusí být samozřejmostí, a že problémy, které nám otravují život, možná ani problémy nejsou.

alena mornstajnova listopad
Obálkaknihy, Zdroj: hostbrno.cz
Rate this post

Více z LaCultury...

"Nikdy nejsi moc starý na to, abys mohl začít znovu snít nebo se vydat za dalším cílem." C.S. Lewis