
V edici Mimo – přírodní vědy nakladatelství Academia vyšlo nedávno nové zpracování knihy „Fauna ČSFR Plazi – Reptilia“ z roku 1992. Publikace Plazi – Reptilia z roku 2015 je unikátní v tom, že obsahuje první ucelené zpracování informací o parazitech našich plazů.
Kniha se skládá ze dvou oddílů. První se věnuje vývoji společenstev plazů ve střední Evropě v průběhu kenozoika se zvláštním zřetelem k šupinatým, následují kapitoly o recentní herpetofauně České republiky, taxonomický výzkum plazů českých zemí, vnější morfologie plazů České republiky, klíč určování plazů České republiky, příčiny ohrožení a ochrana našich plazů, parazitofauna plazů.
Druhý oddíl knihy je systematickým přehledem původních druhů našich recentních plazů. Závěr knihy je věnován nepůvodním druhům plazů ve fauně České republiky. Součástí knihy je samozřejmě rejstřík českých a rejstřík latinských jmen.
„Tato publikace není revizí nebo doplněním původního svazku z roku 1992, jde o zcela nový rukopis zaměřený primárně na shrnutí maximálního množství dostupných informací o taxonomii, morfologii, biologii a rozšíření všech našich recentních druhů plazů. Velký důraz byl kladen hlavně na shromáždění původních dat týkajících se populací plazů z území dnešní České republiky. (…) Zvýšená pozornost byla také věnována posouzení aktuálního rozšíření jednotlivých druhů v Česku.“ (Citace z knihy, strana 7 – pozn. redakce).
Autor knihy, RNDr. Jiří Moravec, CSc., působí jako kurátor sbírky obojživelníků a plazů v Zoologickém oddělení Přírodovědeckého muzea v Národním muzeu v Praze. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK, se kterou nyní spolupracuje jako externista. Je členem několika vědeckých rad a společností, mj. Vědecké rady Národního muzea, České zoologické společnosti, Deutsche Gesellschaft für Herpetologie und Terarienkunde, Österreichischen Gesellschaft für Herpetologie, Societas Europea Herpetologica. Jeho vědecká práce je zaměřena na výzkum systematiky, taxonomie a biogeografie obojživelníků a plazů střední Evropy, Blízkého východu a Amazonie.

Pořádá muzejní výstavy a expozice na téma obojživelníků a plazů a výstavy svých kreseb a ilustrací. Napsal množství odborných publikací, za zmínku stojí i jeho krátkodobé studijní pobyty v zahraničí, např. v Izraeli, Peru, Bolívii, na Tchaj-wanu.
Tento svazek bude jistě dokonalým učebním textem pro všechny, kdo se věnují studiu plazů. Neměl by chybět v žádné vědecké ani univerzitní knihovně. Ale upřímně – neumím si představit, že by si tuto publikaci koupil nějaký nadšený chovatel plazů jen tak pro radost. Kniha je pouze klasickou, nudnou encyklopedií nabitou fakty, nemá vůbec žádnou ambici čtenáře zaujmout. Nenajdete v ní žádné střípky, zajímavosti, prostě okénko zřetelně oddělené od zbytku textu třeba s nadpisem „A to jste věděli, že…“? Je to velká škoda, i naučná literatura může být něčím víc, než jen učebním textem vhodným pro zpracování referátu.
Nemohu říct, že by kniha neobsahovala zajímavé informace. Jistě je jednou z nejobsáhlejších encyklopedií o plazech u nás (neli nejobsáhlejší). Rozhodně ale není zajímavě napsaná. Svazkem jsem listovala pořád dokola a snažila se najít něco, co by mě vtáhlo do textu. Ale bez výsledku. Mé hodnocení tedy zní – sháníteli publikaci pro vědecké či studijní účely, mohu Vám tuto vřele doporučit. Chceteli příjemné čtení na dlouhé zimní večery, porozhlédněte se raději po jiné. Možná namítnete, že naučná literatura nepatří mezi druhy četby, kterou si člověk vybere k večernímu posezení v křesle u krbu. Přesto znám mnoho titulů tohoto žánru, které mě baví, a listuji si v nich ráda i ve chvílích oddechu.
Jiří Moravec a kolektiv – Plazi
Academia 2015
768 stran