Smrtící deník podruhé

Jak nejspíš tušíte, odpověď na výše uvedenou otázku ještě zdaleka nedostaneme, i tak je ale na co se těšit. Dějová kolečka se totiž začínají pořádně roztáčet, a to už od prvních stran.

Death Note 2, zdroj: crew.cz

Kontrastně zvolenou bílou obálku druhého dílu obsadil vyšinutý detektiv L., což stejně jako u úvodního svazku (s Lightem na přebalu) znamená, že se s vyobrazenou postavou seznámíme trochu podrobněji, respektive dojde k jejímu odhalení. I když se totiž nejlepší mozek světa konečně v plné své kráse představí, nic moc bližšího se o něm nedozvíme. Je to podivín (i když ne takový podivín jako „nový“ Sherlock Holmes) a introvert, který nerad prohrává, ale co víc? V zásadě lze říct, že je se svým novým protivníkem Lightem Jagamim na stejné lodi, především co se úrovně inteligence týče, každý ale stojí na jedné straně barikády a je jen na vás, se kterým z nich se více ztotožníte.

Light coby majitel zápisníku smrti pochopitelně ani ve dvojce nehraje druhé housle. Čtenář má naopak ještě lepší možnost nahlédnout do jeho nitra a pozorovat, jak vzorný student propadá své obsesivní touze vytvořit nový svět, očištěný o veškerý zločin. Na rozdíl od prvního dílu zde ovšem mladý Light neváhá pro své plány máchnout pomyslnou kosou i do jiných, než jen kriminálních vod.

  • Za předpokladu, že zná jméno a tvář oběti, může zápisník použít i ten, kdo není jeho přímým vlastníkem.
  • Zápisník nepůsobí na lidi mladší 780 dní.
  • Pokud si pisatel správně vybaví tvář oběti, ale při zápisu čtyřikrát splete její jméno, nebude na tuto oběť zápisník fungovat.
  • Jelikož téměř všichni lidé jsou v zásadě schopni spáchat sebevraždu, není považována jako něco, co je „nad rámec možností“, a proto ji lze zapsat jako příčinu smrti.

S postupem děje houstne i atmosféra, ale ani jeden z protivníků se tím nenechá na dlouho vykolejit. Druhý svazek Óbovy série popisuje drobná vítězství a prohry, bez většího vlivu na celkový výsledek, přesto se nemusíte bát, že by vás pokračování nudilo. Oba ústřední charaktery se začínají pomalu a jistě vyvíjet, přibližovat a možná si i částečně uvědomovat, že se svým způsobem jeden od druhého až tak moc neliší. Zároveň jsou představeny i další možnosti ústřední propriety, které si Light testuje na nic netušících obětech, zatímco mu L. utahuje smyčku kolem krku. Předvídatelný vývoj ale není tou z výsad, kterou by vás Cugumi Óba ve svém opus magnum obdařil. A to je jen dobře.

Jestli máte rádi detektivní příběhy s hromadou logických hádanek, pátrání, intrik a zajímavých postav, budete si i u druhého Death Note chrochtat blahem a stěží vydržíte do konce ledna, kdy se má objevit další díl. Sice možná nepřináší ten prvotní impuls, který manga představila ve svém úvodu, na druhou stranu ale situace rozvíjí a nechává čtenáře, aby do děje ještě více vplynul a seznámil se s mocným zápisníkem a všemi jeho možnostmi.

Pokud jste s mangou Cugumi Óby a Takešiho Obaty ještě neměli co do činění, můžete si přečíst i recenzi prvního svazku.

Název: Death Note 2
Autor: Cugumi Óba
Kresba: Takeši Obata
Počet stran: 204
Cena: 189 Kč
Vydal: Crew, 2011

Více z LaCultury...

Potulný pisálek a nadšený japanofil. A nejlépe obojí dohromady.

1 komentář

Komentáře jsou uzavřeny.