Wladislav Jachtchenko je předním evropským odborníkem na rétoriku a komunikaci. V publikaci 7 klíčů k většímu sebevědomí představuje praktické nástroje, které můžete zapojit do svého života a posouvat se vybraným směrem.
Pozitivní psychologie je poměrně novým přístupem. Jako samostatný vědní směr vznikla v roce 1998, kdy americký psycholog Martin Seligman ve svém inauguračním projevu při nástupu do funkce prezidenta Americké psychologické asociace (APA) vyzval k posunu psychologie – od zaměření na psychické poruchy k rozvoji silných stránek, štěstí a duševní pohody. Navrhl model PERMA, který popisuje pět pilířů dobrého života: Positive emotions (pozitivní emoce), Engagement (zapojení), Relationships (vztahy), Meaning (smysl), Accomplishment (úspěch). S tím pracuje také Jachtchenko.
obálka knihy, www.grada.cz
V knize 7 klíčů k většímu sebevědomí se autor zaměřuje na rady pro osoby, které jsou snadno zranitelné a ovlivnitelné názory okolí, bojují s asertivitou v osobním či profesním životě a obecně si přejí získat vnitřní klid a nalézt přirozený emoční balanc. Mnohé z toho, často slýchám jako problémy spojované např. s generací Z – možná brzy i u těch, kdo komunikují a pracují s generací Alfa.
Necháme-li stranou představení autora, úvod, poznámky a zdroje, závěr, tvoří hlavní část knihy sedmero kapitol. Každá z nich je poměrně obsáhlá a složená z neméně tří podkapitol. Jak asi tušíte, názvy kapitol napovídají 7 klíčů:
1- Rozhovor se sebou samým (vnitřní kritik jako vnitřní nepřítel),
2 – Rozhovory s druhými (každodenní útoky vnějších kritiků),
3- Myšlení a jednání založené na silných stránkách versus orientace na slabé stránky,
4 – Malé úspěchy a jejich důsledek a význam neúspěchů,
5 – Srovnání jako konec a začátek vašeho štěstí,
6 – Váš příběh o vašem já není (zatím) optimálně vyladěný,
7 – Sebevědomí jako puzzle přináší vyrovnanost.
ilustrační obrázek, zdroj-vlastní tvorba CANVA
Obvyklý, ale ne zcela vyhovující formát
Ač mám tomto formátu mám přitom plno podobných titulů v pracovní knihovničce, brožovaná A5 je textu a tématu jakoby těsná. Takto hustě využité stránky ve mně ale často vyvolávaly nutkání knihu odložit a měla jsem problém se na téma soustředit. To bych raději upřednostnila tenčí skripta A4 s kroužkovou vazbou, místem na poznámky, odkazy a podtrhávání. Přitom jinak je zde přehledná práce s černobílou grafikou, infoboxy, občasnými hravými průvodními ilustracemi…
Další informace, celé znění obsahu knihy i ukázku naleznete na webu vydavatele – zde.
Argumentorik Wlad
Jachtchenko prokládá teorii kazuistikami – ukazuje tedy na praktických příkladech možnosti řešení situací a vede čtenáře ke stotožnění se s problémem a cestou k silnějšímu sebevědomí i větší psychické pohodě.
Jedná se o velmi aktivního člověka s širokým záběrem působení. Pořádá také interaktivní kurz a nemáte-li problém s poslechem v němčině (či použitím nástrojů na překlad) můžete si pustit jeho videa na youtube či podcastové příspěvky. Zřejmý je také otevřený přístup, např. čtenáři Grady a této knihy jistě ocení možnost si bezplatně vyzkoušet test svých silných stránek.
25. června, 2024 Prestaňte nudit. Začněte bavit!
Myslíte si, že jste vtipní? A myslí si to i vaše okolí? Dobrou zprávou je, že vtipný může být každý. I vy! Humor se dá naučit.
Stejně jako dobrý příběh má i legrace svá pravidla. […]
14. května, 2024 Zklidněte svou mysl: jak čelit záplavě myšlenek a zbavit se stresu Taky se vám stává, že se v noci místo spánku jen převalujete, přemýšlíte o všem možném i nemožném, i o tom, co opravdu nespěchá, ale přesto to z hlavy nemůžete vymazat? Já tímto bohužel […]
26. ledna, 2024 Komunikace a prezentace Jako nový vedoucí pracovník na sobě pociťuji nutnou potřebu zapracovat na svém mluveném projevu. Součástí zdokonalování není jen běžná komunikace s podřízenými kolegy, ale také schopnost […]
16. října, 2023 Švédský recept na přijetí spokojeného životního finále Margareta Magnussonová napsala knihu Životní úklid, kterou překvapila svět. Přitom šlo o dříve zcela běžnou radu ohledně švédské tradice döständning, která je aktivní podobou českého […]
1. prosince, 2018 Diář zvěrokruhu jako pomůcka osobního rozvoje? Jak se řekne horoskop nebo zvěrokruh, zacukají mi koutky směrem nahoru. Pobaveně, ale zároveň i trochu zvídavě. Ano, i já jsem si kdysi ráda četla horoskopy, jak ale šel čas, začala mě […]
9. června, 2025 Tchýně
„Některé věci, které člověk řekl, už nejdou vzít zpátky.“ – citace z knihy, str. 255 –
Švédská autorka a novinářka Moa Herngren přichází v pořadí s druhým veleúspěšným románem o […]
5. června, 2025 Královna a jednorožec
Vstupte do světa, kde magie není jen slovo, ale živoucí realita, a kde odvaha mladé dívky může změnit osud celého království. „Královna a jednorožec“ od Kamilly Benkové je fascinujícím […]